a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRynek farb do roku 2022 – raport Ceresany

Rynek farb do roku 2022 – raport Ceresany

Instytut Ceresana wziął pod lupę światowy rynek farb. Sprawdził, jakie rodzaje farb sprzedają się najlepiej i w których sektorach przemysłu zapotrzebowanie jest dziś największe, a także opublikował własne prognozy dotyczące rozwoju rynku w najbliższych latach.

rynek farb

Fot. Jan Jansen / Fotolia

Według ekspertów firmy Ceresana w roku 2014 światowe zapotrzebowanie na farby i lakiery wyniosło prawie 40 milionów ton. I będzie rosło – przynajmniej do roku 2022, taki bowiem okres objęła analiza.

Efekt lotosu coraz bardziej w cenie

Z raportu wynika, że połowa produkowanych obecnie farb i lakierów jest wykorzystywana przez przemysł budowlany. W wielu krajach trwa rozbudowa infrastruktury, rozwija się budownictwo komercyjne, to zaś pociąga za sobą rosnącą sprzedaż farb.

Oprócz tradycyjnych farb zewnętrznych i wewnętrznych, wykorzystywanych głównie w budownictwie mieszkaniowym, coraz częściej stosowane są także innowacyjne produkty o wielu funkcjonalnościach, jak choćby farby z efektem lotosu.

Transport w potrzebie

Jeżeli chodzi o zastosowania przemysłowe, zapotrzebowanie do roku 2022 ma rosnąć o 2,1% rocznie. Ważnym obszarem zastosowań jest transport, czyli powłoki na samochody pasażerskie, ciężarówki, autobusy, samoloty, pociągi i statki. Ten sektor rynku prawdopodobnie zanotuje największy wzrost, a do roku 2022 zapotrzebowanie osiągnie 5 mln ton.

W ujęciu geograficznym największa część przychodów ze sprzedaży farb, bo aż 40%, przypada w udziale rejonowi Azji i Pacyfiku. Ceresana przewiduje, że Azja umocni jeszcze swoją przewagę w najbliższym czasie.

Farby proszkowe w natarciu

Na rynku dominują wciąż farby ciekłe – wodorozcieńczalne (55%) i rozpuszczalnikowe (37%). Zgodnie jednak z prognozami ekspertów do roku 2022 swój udział mocno zwiększą farby proszkowe. Są one stosowane przede wszystkim do powlekania sprzętu AGD, obudów komputerów, różnego rodzaju części metalowych oraz elementów fasad.

Źródło: Ceresana