REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Barwny alfabet Vladimira Nabokova

„Długie a angielskiego alfabetu ma dla mnie odcień spłowiałego drewna...” – pisał Vladimir Nabokov o kolorach, które dostrzega patrząc na poszczególne litery alfabetu. Autor „Lolity” był nie tylko wybitnym pisarzem, ale i jednym z najsłynniejszych synestetyków.

alfabet Vladimir Nabokov synestezja

Fot. arch. Ginko Press

Synestezja, dziś znana dużo lepiej niż w pierwszej połowie XX wieku, kiedy tworzył Nabokov, to neurologiczny fenomen polegający na tym, że pobudzenie jednego ze zmysłów wywołuje wrażenia związane z innym zmysłem. Synestetycy często doświadczają słów, liter lub cyfr jako kolorów. Zdarza się również łączenie doznań smakowych i dźwiękowych.

Również Nabokov „odczuwał” poszczególne litery i cyfry jako barwy, zaś w jego powieściach, charakteryzujących się większą niż inne głębią percepcji zmysłowej, pojawiają się liczne przykłady synestezji. Jego żona Vera oraz syn Dymitr także byli synestetykami, a w przypadku syna kolory powiązane z określonymi literami były często kombinacjami barw doświadczanych przez jego rodziców.

Vladimir Nabokov synestezja alfabet

Fot. arch. Ginko Press

Oprócz odwoływania się do synestezji w swoich powieściach, Nabokov próbował ubrać w słowa naturę zjawiska, którego doświadczał, opisując to co „widzi” patrząc na poszczególne litery alfabetu. W ostatnim czasie w oparciu o jego opisy powstała książka z ilustracjami Jean Holabird – Vladimir Nabokov, Alphabet in Color.

Na stronie wydawcy, Ginko Press, czytamy:

Nabokov dostrzegał kolory w literach i dźwiękach i ubolewał nad niedostatkiem barw w literaturze, wysławiając Gogola jako pierwszego rosyjskiego pisarza, który naprawdę docenił odcień żółty i fioletowy. Ta książka powołuje do życia czarujący barwny alfabet, który dotychczas istniał tylko w głowie Nabokova.

Źródło: The Chromologist, Ginko Press

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA