a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneRynek farb do 2020 – raport Freedonia Group

Rynek farb do 2020 – raport Freedonia Group

Światowy rynek farb dynamicznie się rozwija. Jak donoszą eksperci Freedonia Group, w ostatnim czasie zapotrzebowanie na farby i lakiery rośnie nawet w regionach rozwiniętych gospodarczo i dotkniętych kryzysem, jak Europa Zachodnia.

rynek farb raport Freedonia Group

Fot. kaboompics / pixabay.com

Według prognoz światowe zapotrzebowanie na farby i powłoki w roku 2020 ma już osiągnąć 54,7 mln ton, co daje wartość 193 mld $. Oznacza to, że rynek będzie rósł w tempie 3,7% rocznie.

Mniejsza ilość, wyższa jakość

Prężny rozwój branży farbiarskiej to głównie zasługa intensywnego rozrostu młodych rynków, takich jak Azja i Pacyfik. Przede wszystkim przejawia się to gwałtownie rosnącą liczbą prac budowlanych, a co za tym idzie – coraz większym zapotrzebowaniem na farby architektoniczne. Poza tym silnie rozbudowuje się infrastruktura, ale rośnie również popyt na lakiery samochodowe, farby do mebli czy powłoki przemysłowe (na przykład farby okrętowe).

Jak jednak zauważa analityczka Carolyn Zulandt, równocześnie produkcję i sprzedaż farb ograniczać będzie stosowanie wyższej jakości produktów, aplikowanych szybciej i prościej, a wykazujących dużo większą trwałość. Dotyczy to zarówno regionów rozwijających się, jak i rynków dojrzałych.

Europa Zachodnia: reaktywacja

Najszybszy rozwój rynku analitycy przewidują się dla Indii, gdzie farby są potrzebne przede wszystkim do inwestycji budowlanych. W Chinach natomiast, które same generują 1/3 światowego zapotrzebowania, bogaci się klasa średnia, dzięki czemu rośnie zapotrzebowanie na farby architektoniczne. Budownictwo silnie rozwija się również w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja poprawi się nawet w Europie Zachodniej, gdzie oczekiwana jest poprawa warunków ekonomicznych i odrodzenie się branży budowlanej.

Jeśli chodzi o rodzaj produktów na rynku, ograniczenia zawartości LZO sprawiają, że rośnie popularność farb wodorozcieńczalnych i proszkowych. Dotyczy to nie tylko Unii Europejskiej i USA, ale i np. Chin, gdzie rząd w ostatnim czasie wprowadza coraz bardziej surowe przepisy. Mimo to produkty rozpuszczalnikowe będą wciąż wiodły prym w niektórych specjalistycznych sektorach, np. w branży morskiej, sektorze lakierów samochodowych czy powłok antykorozyjnych.

Źródło: pcimag.com