REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Royal DSM wycofuje APEO z żywic w Europie

Firma Royal DSM ogłosiła, że z jej oferty żywic do farb w Europie wycofane zostaną produkty zawierające APEO. Decyzja ta zgodna jest z rozporządzeniem Unii Europejskiej, która od stycznia 2021 roku całkowicie zakazuje sprzedaży i importu produktów zawierających APEO.

Royal DSM APEO żywice Europa

Fot. arch. Royal DSM

APEO to skrót od alkyphenol ethoxylate, czyli oksyetylenowanych alkilofenolów. Świetnie sprawdzają się one jako środki obniżające napięcie powierzchniowe, ale również mocno zanieczyszczają środowisko – po przedostaniu się do niego trudno się rozkładają. Dlatego coraz częściej dąży się do zastąpienia ich innymi, bardziej ekologicznymi środkami.

DSM: w 100% bezpieczne i przyjazne środowisku żywice od 2025

Wycofanie APEO ze składu swoich produktów to najnowszy etap realizowania strategii DSM, w ramach której firma chce do 2025 roku wyeliminować wszystkie niepokojące substancje chemiczne (CoHC – ang. Chemicals of High Concern) ze składu swoich żywic do farb. Firma rozpoczęła też optymalizację stosowanego przez siebie zestawu konserwantów oraz przygotowuje się do wycofania metylo-2-pirolidonu, znanego pod skrótem NMP.

Decyzja DSM jest również spowodowana faktem, ze APEO zostały wpisane na listę substancji podlegających procedurze udzielania zezwoleń w ramach rozporządzenia REACH. Wskutek zmiany przepisów od 4 stycznia 2021 w Unii Europejskiej sprzedaż produktów zawierających APEO będzie zakazana.

Ostatnie zamówienia – do 1 września

DSM Royal wstrzyma produkcję żywic zawierających APEO w Europie w dniu 1 grudnia 2020. Ostatnie zamówienia na te produkty będzie można złożyć do 1 września tego roku. Jak komentuje Martin Vlak, dyrektor zarządzający DSM Coating Resins:

W najbliższych miesiącach będziemy ściśle współpracować z naszymi klientami i partnerami, aby pomóc im w przejściu od produktów zawierających APEO do alternatywnych rozwiązań, których mamy również wiele w naszej ofercie. Nasze działania wpisują się w szerszą strategię, w ramach której chcemy oferować naszym klientom gamę bezpiecznych i przyjaznych środowisku produktów oraz poprowadzić branżę w stronę zielonej przyszłości, oznaczającej lepsze życie dla nas wszystkich.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA