a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiKolory sezonu 2020 do wnętrz i na elewacje

Kolory sezonu 2020 do wnętrz i na elewacje

Choć pandemia mogła chwilowo osłabić entuzjazm dla prac remontowych w naszych domach, wielu z nas z pewnością wciąż planuje malowanie ścian na nowy odcień. Jaki kolor w tym roku najlepiej wybrać do wnętrz, a jaki na elewację? Który z nich najlepiej sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach? Oto podpowiedzi ekspertów.

kolory sezonu 2020

Fot. PlumePloume / pixabay.com

Poniższe podpowiedzi to głosy ekspertów, którzy przepytani zostali przez portal Fixr.com. Na udział w sondażu zgodziło się ponad 40 projektantów.

Na wstępie eksperci wypowiadali się na temat tego, kto ich zdaniem najchętniej podejmie w tym roku prace malarskie i remontowe. Ocenili, że największa na to szansa jest wśród par – bezdzietnych (34%) lub z dziećmi (46%). Logiczne, biorąc pod uwagę, że w domach z dziećmi ściany są dużo bardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, a co za tym idzie – wymagają częstszego odmalowywania.

Ciepły szary, mięta i blady niebieski

Zapytani o to, jakie odcienie najlepiej wybrać w tym sezonie, eksperci wskazywali przede wszystkim chłodne kolory neutralne. Postawiło na nie aż 57% respondentów. Na drugim miejscu z wynikiem 20% plasuje się jednak coś z zupełnie innej bajki – grupa intensywnych, żywych odcieni, jak musztardowa żółć, fiolet czy granat.

Eksperci uważają, że szary – który przez lata utrzymywał się w czołówce najpopularniejszych odcieni do wnętrz – jest już w odwrocie. Projektanci przewidują jednak również, że mimo tego trendu ze względu na swoją wszechstronność kolor ten nadal będzie chętnie wybierany. I wskazują (40%) ciepły szary jako jeden z pięciu najlepszych odcieni do wnętrz na najbliższy sezon. Pozostałe to biały, pieczarkowy, orzech laskowy i mięta.

kolory sezonu 2020

Blady niebieski i szarozielony to według ekspertów najlepsze kolory sezonu do małych pomieszczeń. Fot. Dreams Beds and Mattresses / Foter.com / CC BY-NC-ND

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem. W takim przypadku eksperci polecają przede wszystkim blady niebieski (37%) lub szarozielony (22%). Popularny wybór to również kolor piaskowy (15%). Oczywiście jednak w procesie wyboru koloru musimy pomyśleć nie tylko o powierzchni pomieszczenia, ale też o jego architekturze oraz oświetleniu (ekspozycji).

Kolor elewacji – wybieraj rozsądnie

Powyższe wskazówki dotyczą farb do wnętrz. Jeśli natomiast chodzi o elewacje, najbardziej w cenie ma być biel (52%) i kolor szary (również 52%). Właśnie te dwa odcienie zdaniem ekspertów najbardziej zwiększają szansę na sprzedaż nieruchomości. Neutralne barwy wpasowują się bowiem w gust większości kupujących, którym dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie oglądany dom jako ich przyszłe rodzinne gniazdo.

kolory sezonu 2020

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz sprzedać dom, lepiej powstrzymaj się od jego przemalowania na intensywny kolor. Fot. Pixaline / pixabay.com

Co jednak powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli mimo wszystko chcemy postawić na bardziej zdecydowany kolor? Aż 77% pytanych odpowiada, że projekt architektoniczny. Oczywiście osobiste preferencje oraz wygląd najbliższego otoczenia też są istotne. Jeśli jednak nie chcemy, by dom stał się pokracznym cudem wytykanym palcami, zdaniem ekspertów przede wszystkim musimy dostosować kolor do stylu architektonicznego budynku.

Bądź wierny temu, co lubisz

Wnioski? Mimo że Kolory Roku ogłaszane przez producentów to często dość intensywne odcienie, bezpiecznym wyborem zarówno dla ścian wewnętrznych jak i elewacji pozostają barwy neutralne. Z sezonu na sezon zmieniają się jedynie ich odcienie.

Jeśli jednak nie zamierzamy w najbliższym czasie sprzedawać naszego domu, warto pozostać przy swoim stylu – przekonuje Fixr.com. I cytuje aktora Billy’ego Baldwina: „Bądź wierny swojemu gustowi, bo to, co naprawdę lubisz, nigdy nie wychodzi z mody”.

Źródło: Fixr.com