Uniwersytet Republiki Mordowii uruchomił nowoczesne laboratorium badań cienkich powłok nanoszonych metodą ALD (ang. Atomic Layer Deposition). Placówka ma ściśle współpracować z Beneq, fińskim producentem sprzętu do otrzymywania nanowarstw.
Nowe laboratorium poświęcone cienkim powłokom (o grubości poniżej 100 nanometrów) to kolejny krok, by uczynić Rosję ważnym ośrodkiem badań związanych z nanotechnologią. W ramach ceremonii otwarcia Uniwersytet Republiki Mordowii podpisał umowę o długoterminowej współpracy z fińską firmą Beneq, która ma dostarczyć niezbędny sprzęt do otrzymywania warstw ALD. Beneq jest znany również jako najważniejszy producent cienkowarstwowych elektroluminescencyjnych wyświetlaczy TFEL (ang. Thin Film Electroluminescent).
Technologia ALD, która polega na adsorpcji cząsteczek na podłożu z fazy gazowej, opracowana została już kilkadziesiąt lat temu. Dopiero teraz jest jednak rozwijana na większą skalę. Pozwala ona szybko i stosunkowo łatwo otrzymywać nanowarstwy z dowolnego materiału. Te natomiast mogą być stosowane choćby na panelach słonecznych, jako powłoki ochronne przeciwko matowieniu i korozji, warstwy elektroluminescencyjne czy inne stosowane w elektronice.
Nowo otwarte laboratorium ma badać możliwości powłok ALD, przystosowywać je do funkcjonowania w różnych dziedzinach przemysłu, wytwarzać i poddawać testom próbki. Przewidziane są też programy szkoleniowe.
Źródło: Beneq