REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Roślinna żywica na kleje i powłoki

Amerykańscy naukowcy opracowali żywicę pochodzenia roślinnego idealną do produkcji taśm klejących, etykiet i innych samoprzylepnych materiałów. Można ją też wykorzystać do uzyskania bardzo połyskliwych powłok na papierze lub opakowaniach.

roślinna żywica kleje i powłoki

Fot. woodleywonderworks / Foter.com / CC BY

Skąd wziął się ten pomysł? Jak wyjaśnia prof. Susan Sun z Kansas State University, malarze pokojowi zużywają w trakcie swoich prac ogromne ilości taśmy malarskiej, która ląduje potem w koszu, a nie nadaje się do recyklingu. Przyszło jej więc do głowy, że zastąpienie zwykłej taśmy materiałem pochodzenia naturalnego znacznie zmniejszyłoby ilość odpadów.

Oprócz wykorzystania do produkcji materiałów samoprzylepnych, otrzymana żywica może też posłużyć jako spoiwo dla lakierów do drewna oraz śliskich powłok na strony magazynów i opakowania na chipsy, a także na wszystkie powierzchnie, które wymagają połyskliwej, ochronnej warstwy o określonym stopniu elastyczności.

Prof. Susan Sun i jej współpracownik, prof. Donghai Wang – twórcy żywicy. Fot. arch. Kansas State Univeristy

Prof. Susan Sun i jej współpracownik, prof. Donghai Wang – twórcy żywicy. Fot. arch. Kansas State Univeristy

Prof. Sun zapewnia, że opracowana przez jej zespół żywica sprawdza się jako klej lepiej niż dotychczas proponowane, naturalne rozwiązania, ponieważ przylega do powierzchni na dłużej, ma dłuższy czas przechowywania i jest bardziej odporna na zamoczenie. A ponieważ jest pochodzenia roślinnego – uzyskuje się ją z soi, kukurydzy i kilku innych roślin oleistych – wszystkie surowce wykorzystane do jej otrzymania są odnawialne i biodegradowalne.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA