Amerykańscy naukowcy opracowali żywicę pochodzenia roślinnego idealną do produkcji taśm klejących, etykiet i innych samoprzylepnych materiałów. Można ją też wykorzystać do uzyskania bardzo połyskliwych powłok na papierze lub opakowaniach.
Skąd wziął się ten pomysł? Jak wyjaśnia prof. Susan Sun z Kansas State University, malarze pokojowi zużywają w trakcie swoich prac ogromne ilości taśmy malarskiej, która ląduje potem w koszu, a nie nadaje się do recyklingu. Przyszło jej więc do głowy, że zastąpienie zwykłej taśmy materiałem pochodzenia naturalnego znacznie zmniejszyłoby ilość odpadów.
Oprócz wykorzystania do produkcji materiałów samoprzylepnych, otrzymana żywica może też posłużyć jako spoiwo dla lakierów do drewna oraz śliskich powłok na strony magazynów i opakowania na chipsy, a także na wszystkie powierzchnie, które wymagają połyskliwej, ochronnej warstwy o określonym stopniu elastyczności.

Prof. Susan Sun i jej współpracownik, prof. Donghai Wang – twórcy żywicy. Fot. arch. Kansas State Univeristy
Prof. Sun zapewnia, że opracowana przez jej zespół żywica sprawdza się jako klej lepiej niż dotychczas proponowane, naturalne rozwiązania, ponieważ przylega do powierzchni na dłużej, ma dłuższy czas przechowywania i jest bardziej odporna na zamoczenie. A ponieważ jest pochodzenia roślinnego – uzyskuje się ją z soi, kukurydzy i kilku innych roślin oleistych – wszystkie surowce wykorzystane do jej otrzymania są odnawialne i biodegradowalne.
Źródło: european-coatings.com