a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneRadioteleskop w Piwnicach z farbami Sika

Radioteleskop w Piwnicach z farbami Sika

Produkty Sika posłużyły do zabezpieczenia przed korozją radioteleskopu RT4 w Piwnicach koło Torunia. To największy radioteleskop w naszej części Europy – jego średnica mierzy 32 metry.

radioteleskop w Piwnicach Sika

Fot. arch. Sika

Radioteleskop znajduje się w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i został oddany do użytku w 1994 roku. Jest on częścią europejskiej i światowej sieci interferometrycznej VLBI, która pozwala m.in. na badania odległych galaktyk i kwazarów.

Szereg kryteriów

W ubiegłym roku po raz pierwszy poddano radioteleskop kompleksowej renowacji. W ramach niej odnowiono zabezpieczenia antykorozyjne jego elementów: stalowej kratownicowej konstrukcji wsporczej i czaszy z płyt duraluminiowych.

Zastosowany system powłokowy musiał spełniać szereg kryteriów, takich jak trwałość powyżej 15 lat, grubość nowej powłoki nie przekraczająca 160 μm czy matowe wykończenie farby nawierzchniowej. Powłoka musiała się też cechować elastycznością. Liczył się również czas – prace miały zostać zakończone przed jesienną turą obserwacji VLBI.

10 tysięcy metrów kwadratowych

Ostatecznie wykorzystano dwa systemy Sika. Na lustrze czaszy i lustrze wtórnym była to farba SikaCor® 6630 High Solid w kolorze białym, zaś na stronie nieodbijającej paneli, ich „podkonstrukcji” oraz pozostałych elementach stalowych radioteleskopu – powłoka gruntująca SikaCor® 6630 Primer oraz powłoka nawierzchniowa SikaCor® 6630 High Solid w kolorze białym.

radioteleskop w piwnicach Sika

Fot. arch. Sika

Łącznie zabezpieczono powłoką antykorozyjną powierzchnię około 10 tys. m². Dzięki produktom Sika radioteleskop, należący do ważnego obiektu – trwa obecnie postępowanie w sprawie wpisania całego obserwatorium w Piwnicach do rejestru zabytków – może nadal bez problemów pracować.

Źródło: Sika