REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Radioteleskop w Piwnicach z farbami Sika

Produkty Sika posłużyły do zabezpieczenia przed korozją radioteleskopu RT4 w Piwnicach koło Torunia. To największy radioteleskop w naszej części Europy – jego średnica mierzy 32 metry.

radioteleskop w Piwnicach Sika

Fot. arch. Sika

Radioteleskop znajduje się w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i został oddany do użytku w 1994 roku. Jest on częścią europejskiej i światowej sieci interferometrycznej VLBI, która pozwala m.in. na badania odległych galaktyk i kwazarów.

Szereg kryteriów

W ubiegłym roku po raz pierwszy poddano radioteleskop kompleksowej renowacji. W ramach niej odnowiono zabezpieczenia antykorozyjne jego elementów: stalowej kratownicowej konstrukcji wsporczej i czaszy z płyt duraluminiowych.

Zastosowany system powłokowy musiał spełniać szereg kryteriów, takich jak trwałość powyżej 15 lat, grubość nowej powłoki nie przekraczająca 160 μm czy matowe wykończenie farby nawierzchniowej. Powłoka musiała się też cechować elastycznością. Liczył się również czas – prace miały zostać zakończone przed jesienną turą obserwacji VLBI.

10 tysięcy metrów kwadratowych

Ostatecznie wykorzystano dwa systemy Sika. Na lustrze czaszy i lustrze wtórnym była to farba SikaCor® 6630 High Solid w kolorze białym, zaś na stronie nieodbijającej paneli, ich „podkonstrukcji” oraz pozostałych elementach stalowych radioteleskopu – powłoka gruntująca SikaCor® 6630 Primer oraz powłoka nawierzchniowa SikaCor® 6630 High Solid w kolorze białym.

radioteleskop w piwnicach Sika

Fot. arch. Sika

Łącznie zabezpieczono powłoką antykorozyjną powierzchnię około 10 tys. m². Dzięki produktom Sika radioteleskop, należący do ważnego obiektu – trwa obecnie postępowanie w sprawie wpisania całego obserwatorium w Piwnicach do rejestru zabytków – może nadal bez problemów pracować.

Źródło: Sika

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA