a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePrzełamywanie Granic w Chemii – polscy chemicy w Cambridge

Przełamywanie Granic w Chemii – polscy chemicy w Cambridge

Grupa polskich chemików odwiedziła niedawno Cambridge, by wziąć udział w Spotkaniu Młodych Naukowców Warszawy i Cambridge „Breaking Boundaries in Chemistry” („Przełamywanie Granic w Chemii”). Dyskutowano przede wszystkim o nowoczesnych materiałach i technologiach, które pomogą w rozwiązywaniu problemów życia codziennego.

Przełamywanie Granic w Chemii

Drugie spotkanie z cyklu „Przełamywanie Granic w Chemii” pomogło zacieśnić więzi między
młodymi naukowcami z Warszawy i z Cambridge. Fot. IChF PAN

W spotkaniu udział wzięli młodzi przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji naukowych, takich jak Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Chemii Organicznej PAN czy Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Łącznie z gospodarzami z Uniwersytetu w Cambridge – ponad 130 osób.

Trwające dwa dni wydarzenie obejmowało kilka wykładów oraz kilkadziesiąt prezentacji. Młodzi chemicy z Cambridge poruszali między innymi zagadnienia z dziedziny chemii polimerów i nanocząstek metalicznych (np. złota i srebra), zaś grupa polska skupiła się na chemii materiałów funkcjonalnych, które mogą się znaleźć zastosowanie w życiu codziennym. Nowoczesne tworzywa i technologie pomogą rozwiązać problemy w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, energetyka czy informatyka.

Było to już drugie spotkanie z cyklu „Breaking Boundaries in Chemistry”. Wcześniej, w marcu tego roku, 30 młodych naukowców z Cambridge gościło w Warszawie. Spotkania odbyły się dzięki grantowi NOBLESSE o wartości ponad trzech milionów euro, który został przekazany w ramach działania „Potencjał Badawczy” 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Otrzymane środki są wykorzystywane na zacieśnianie kontaktów naukowych Instytutu Chemii Fizycznej PAN z ośrodkami zagranicznymi oraz tworzenie nowych zespołów badawczych kierowanych przez młodych naukowców.

Źródło: IChF PAN