REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Przeciwporostowa nanomiedź najskuteczniejsza

O tym że miedź pozwala skutecznie pozbyć się mikrobów wiedzieli już starożytni Fenicjanie, którzy stosowali ją jako środek przeciwporostowy na swoich łodziach. Dziś, mimo upływu kilku tysięcy lat, metal ten jest wciąż uznawany za najskuteczniejszy w walce z algami i porostami. Czy jej skuteczność można jednak jeszcze poprawić, dostosowując formę i rozmiar cząstek? Naukowcy z Australii i Irlandii postanowili to sprawdzić.

przeciwporostowa

Fot. fishmonk (rgbstock.com)

Starożytni Fenicjanie, mimo że znali cenne właściwości miedzi, nie mieli do dyspozycji tego, czym my już dziś posługujemy się swobodnie – nanotechnologii. Wykorzystując nowoczesne metody badawcze naukowcy z australijskiego Central Queensland University oraz irlandzkiego Dublin City University poddali badaniom różne rozmiary cząstek miedzi (makro, mikro i nano) aby sprawdzić, które z nich są najskuteczniejsze w walce z porastaniem kadłubów statków.

Próbki poddane zostały czterotygodniowym testom w ośrodku badawczym SmartBay Ireland. Wyniki były jednoznaczne – z algami i porostami najlepiej radzą sobie nanocząstki miedzi w matrycy polidimetylokrzemianowej (PDMS) oraz zol-żel.

Eksperyment opisany został w czasopiśmie Journal of Materials Chemistry B.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA