a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweProjekt Multimat i nowoczesna farba drogowa

Projekt Multimat i nowoczesna farba drogowa

Antypoślizgowa, odporna na ścieranie, ekologiczna farba do znakowania dróg – oto cel, jaki postawili sobie uczestnicy projektu Multimat. Po trzech latach badań udało im się ten cel zrealizować.

Multimat farba drogowa

Fot. saavem (sxc.hu)

Fot. meltingdog

Farby do malowania oznaczeń na drogach nie mają lekko – funkcjonują w bardzo trudnych warunkach. Przy dużym ruchu drogowym szybko się ścierają, ich odmalowywanie zaś kosztuje i wymaga zablokowania ruchu na jakiś czas, co bywa sporym kłopotem dla kierowców.

Opracowana w ramach projektu Multimat powłoka pozwala zmniejszyć skalę problemu. Ta wodorozcieńczalna farba lateksowa poprawia przyczepność i jest bardzo odporna na ścieranie, nie wymaga więc tak częstej renowacji. Prócz tego naukowcom udało się znacznie skrócić czas sieciowania, dzięki czemu cała operacja odmalowywania oznaczeń jest szybsza i droga jest krócej wyłączona z użytku.

Nawet najbardziej funkcjonalna formuła nie miałaby jednak w dzisiejszych czasach racji bytu, gdyby nie była ekologiczna. Dlatego też badacze zadbali o to, by farba była przyjazna środowisku.

Fot. liquid008 (sxc.hu)

Dostarczenie rozwiązania, które spełniałoby wszystkie wymienione wymagania, zajęło badaczom trzy lata. Cały projekt Multimat był dofinansowany ze środków hiszpańskiego rządu i Unii Europejskiej, a w prace zaangażowani byli naukowcy i technolodzy z Instytutu Technologicznego Optyki, Koloru i Obrazowania (Aido) w Hiszpanii oraz z kilku dużych firm europejskich. Ich wysiłki się opłaciły – zaowocowały bowiem innowacyjną powłoką, która wkrótce może się stać hitem na światowych drogach.

Źródło: Inpra Latina, Nutec