REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowa sieciowana UV powłoka przeciwporostowa?

Naukowcy z Korei zaproponowali nowy rodzaj farby na bazie akrylanów poliuretanowych w roli powłoki przeciwporostowej. Badania wykazały, że ich formuła ma duży potencjał w walce z algami i skorupiakami.

powłoka przeciwporostowa

Fot. Mart1n (sxc.hu)

Badacze z Pusan National University otrzymali sieciowaną promieniowaniem UV powłokę na bazie akrylanów poliuretanowych z reaktywnych oligomerów PFA i IBOA. Stosowali różne ilości tych oligomerów i sprawdzali, jak zmiany te wpływają na właściwości powłoki.

Okazało się, że PFA sprzyja działaniu przeciwporostowemu. Przy ilości tego oligomeru na poziomie kilkunastu procent wagowych zaobserwowano na powierzchni powłoki większą zawartość przeciwporostowego fluoru, a także większy kąt zwilżania (co oznacza, że warstwa bardziej odpychała wodę). Oznacza to, że otrzymana powłoka ma spory potencjał jako farba przeciwporostowa.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Applied Polymer Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA