Historyczny budynek w sercu Helsinek, zaprojektowany przez znanego fińskiego architekta Eliela Saarinena, został przekształcony w hotel – Scandic Grand Central. W procesie renowacji wykorzystano farby Teknos.
Scandic Grand Central znajduje się przy dworcu kolejowym w Helsinkach i zaprojektowany został przez Eliela Saarinena w 1909 roku. Zanim przekształcono go w hotel, budynek był do dyspozycji państwowej firmy kolejowej. Dziś stanowi nieodłączny element miejskiego krajobrazu fińskiej stolicy i jest jednym z najbardziej prestiżowych obiektów historycznych w kraju.
Symbioza starego i nowego
Renowacja nie była prosta – obiekt miał bowiem nie tylko zostać odnowiony, ale również rozbudowany. Wykonawcy włożyli dużo wysiłku, by uzyskać efekt stylistycznej symbiozy między historycznym a współczesnym designem.
Firma Teknos służyła wsparciem na wszystkich etapach tego procesu – od fazy planowania poprzez dostosowywanie aż po dostarczenie wysokiej jakości farb i powłok. Ostateczny efekt? Eleganckie połączenie modernizmu i secesji. Ze względu na zamiłowanie Saarinena do stylu secesyjnego zadbano o to, by jego elementy zostały zachowane w projekcie.
Przykładowo w całym budynku – także nowej, dobudowanej części – zachowano wysokie sufity (4,5 metra). Oryginalne duże okna sprawiają, że pomieszczenia są przestronne, a zarazem czuć w nich ducha historii. Dawne biuro płac przekształcone zostało w hotelowy salon.
Jeden z największych hoteli w Finlandii
Jak mówi Satu Järvelä, generalny dyrektor sieci Scandic Hotels, cały proces renowacji trwał cztery lata. By zapewnić realizację prac w terminie, całą budowę podzielono na segmenty z odrębnymi terminami wykonania. Hotel stał się gotowy do przyjęcia gości w kwietniu ubiegłego roku. Cały obiekt ma do zaoferowana gościom aż 491 pokoi. Obecnie to jeden z największych hoteli w Finlandii.
Lokalna firma Maalaamo Pauli Hietanen Oy odpowiedzialna za prace malarskie w budynku wybrała produkty Teknos. Reijo Konttinen, menedżer produkcji w Maalaamo, współpracuje z marką Teknos od ponad 40 lat i przyznał, że jeśli to tylko możliwe, zawsze wybiera jej farby – czy to w projektach prywatnych, czy zawodowych.
Produkty spełniły swoją rolę
W procesie renowacji wykorzystano przede wszystkim produkty z linii Teknos Pro 5, zwłaszcza na ścianach i sufitach. Ściany obiektu kolorystyką i wykończeniem przywodzą na myśl bliskość natury. Blaszany dach budynku pokryty został powłoką Kirjo Aqua, która zapewniła mu blask oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi w zmiennym nordyckim klimacie.
We wszystkich łazienkach zastosowano farbę Teknos Timantti, zaś na wszystkich parapetach i osłonach grzejników – Futura Aqua. Konttinen zapewnia, że produkty spełniły swoją rolę i sprawiły, że budynek prezentuje się dokładnie tak, jak założono. I dodaje:
Ogólnie rzecz biorąc, jestem bardzo zadowolony z tego, jak wygląda hotel. Choć praca z tak starymi obiektami to zawsze wyzwanie, powiodło się nam. W przypadku moich kolejnych projektów również zwrócę się z prośbą o pomoc do Teknos, by móc pracować z estetycznymi i przyjaznymi w aplikacji produktami.
Źródło: Teknos