REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pozyskiwanie gazu ze śmieci? Coraz bardziej realne!

Projekt pozyskiwania gazu ze śmieci zainicjowany pod koniec roku 2014 szybko się rozwija. Inicjatywę, powołaną do życia przez kanadyjską firmę Enerkem we współpracy z Akzo Nobel i czterema lokalnymi partnerami, wspiera już ośmioro nowych partnerów.

śmieci Akzo Nobel Enerkem

Fot. arch. Akzo Nobel

Projekt ruszył w listopadzie 2014 roku. Jego cel to wykorzystanie technologii Enerkem, by z pożytkiem zutylizować tony śmieci lądujące dziś na wysypiskach – pozyskiwać z nich gaz do syntezy. Gaz ten zaś może być z kolei użyty jako surowiec do otrzymywania użytecznych związków chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Źródłem gazu mogą być zarówno odpady komunalne, jak i przemysłowe. Obecnie badane są możliwości uruchomienia pierwszego wykorzystującego tę technologię zakładu w Rotterdamie lub Delfzijl.

Wszystkie firmy, które chciałyby przyłączyć się do projektu, są mile widziane. Ostatnio grono zaangażowanych zasili Van Gansewinkel, EEW Energy from Waste, BioMCN, Air Liquide, Veolia, Visser & Smit Hanab, Zarząd Portu w Rotterdamie oraz DNV GL. Liczy ono więc już w sumie 14 podmiotów, których doświadczenie i zaangażowanie na pewno pomoże wcielić projekt w życie.

Jak mówi Vincent Chornet, prezes firmy Enerkem – inicjatora projektu, odpady komunalne i przemysłowe to dziś duży problem w wielu rejonach świata. Obrazowo mówiąc – zalewają nas śmieci. Tymczasem drzemie w nich niewykorzystany dotychczas potencjał. Mogą się one okazać wyjątkowo tanim surowcem do pozyskiwania powszechnie stosowanych środków chemicznych.

Źródło: Akzo Nobel

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA