Projekt pozyskiwania gazu ze śmieci zainicjowany pod koniec roku 2014 szybko się rozwija. Inicjatywę, powołaną do życia przez kanadyjską firmę Enerkem we współpracy z Akzo Nobel i czterema lokalnymi partnerami, wspiera już ośmioro nowych partnerów.
Projekt ruszył w listopadzie 2014 roku. Jego cel to wykorzystanie technologii Enerkem, by z pożytkiem zutylizować tony śmieci lądujące dziś na wysypiskach – pozyskiwać z nich gaz do syntezy. Gaz ten zaś może być z kolei użyty jako surowiec do otrzymywania użytecznych związków chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Źródłem gazu mogą być zarówno odpady komunalne, jak i przemysłowe. Obecnie badane są możliwości uruchomienia pierwszego wykorzystującego tę technologię zakładu w Rotterdamie lub Delfzijl.
Wszystkie firmy, które chciałyby przyłączyć się do projektu, są mile widziane. Ostatnio grono zaangażowanych zasili Van Gansewinkel, EEW Energy from Waste, BioMCN, Air Liquide, Veolia, Visser & Smit Hanab, Zarząd Portu w Rotterdamie oraz DNV GL. Liczy ono więc już w sumie 14 podmiotów, których doświadczenie i zaangażowanie na pewno pomoże wcielić projekt w życie.
Jak mówi Vincent Chornet, prezes firmy Enerkem – inicjatora projektu, odpady komunalne i przemysłowe to dziś duży problem w wielu rejonach świata. Obrazowo mówiąc – zalewają nas śmieci. Tymczasem drzemie w nich niewykorzystany dotychczas potencjał. Mogą się one okazać wyjątkowo tanim surowcem do pozyskiwania powszechnie stosowanych środków chemicznych.
Źródło: Akzo Nobel