a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePozyskiwanie gazu ze śmieci? Coraz bardziej realne!

Pozyskiwanie gazu ze śmieci? Coraz bardziej realne!

Projekt pozyskiwania gazu ze śmieci zainicjowany pod koniec roku 2014 szybko się rozwija. Inicjatywę, powołaną do życia przez kanadyjską firmę Enerkem we współpracy z Akzo Nobel i czterema lokalnymi partnerami, wspiera już ośmioro nowych partnerów.

śmieci Akzo Nobel Enerkem

Fot. arch. Akzo Nobel

Projekt ruszył w listopadzie 2014 roku. Jego cel to wykorzystanie technologii Enerkem, by z pożytkiem zutylizować tony śmieci lądujące dziś na wysypiskach – pozyskiwać z nich gaz do syntezy. Gaz ten zaś może być z kolei użyty jako surowiec do otrzymywania użytecznych związków chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Źródłem gazu mogą być zarówno odpady komunalne, jak i przemysłowe. Obecnie badane są możliwości uruchomienia pierwszego wykorzystującego tę technologię zakładu w Rotterdamie lub Delfzijl.

Wszystkie firmy, które chciałyby przyłączyć się do projektu, są mile widziane. Ostatnio grono zaangażowanych zasili Van Gansewinkel, EEW Energy from Waste, BioMCN, Air Liquide, Veolia, Visser & Smit Hanab, Zarząd Portu w Rotterdamie oraz DNV GL. Liczy ono więc już w sumie 14 podmiotów, których doświadczenie i zaangażowanie na pewno pomoże wcielić projekt w życie.

Jak mówi Vincent Chornet, prezes firmy Enerkem – inicjatora projektu, odpady komunalne i przemysłowe to dziś duży problem w wielu rejonach świata. Obrazowo mówiąc – zalewają nas śmieci. Tymczasem drzemie w nich niewykorzystany dotychczas potencjał. Mogą się one okazać wyjątkowo tanim surowcem do pozyskiwania powszechnie stosowanych środków chemicznych.

Źródło: Akzo Nobel