REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Specjalna nanopowłoka – przyszłość optoelektroniki

Amerykańscy naukowcy opracowali specjalną nanostrukturalną powłokę, która przepuszcza więcej światła niż płaska powierzchnia, a równocześnie poprawia przewodność elektryczną. Dzięki temu doskonale nadaje się do zastosowania w optoelektronice, w elementach przetwarzających światło na elektryczność.

nanopowłoka optoelektronika

Fot. Daniel Wasserman / University of Illinois

To ważny krok w kierunku poprawy wydajności urządzeń optoelektronicznych – mówi profesor Daniel Wasserman, pracownik Laboratorium Mikro- i Nanotechnologii na Uniwersytecie w Illinois. I wyjaśnia fenomen opracowanej powłoki.

Na styku dwóch ośrodków, na przykład półprzewodnika i powietrza, zawsze dochodzi do częściowego odbicia światła. Odbicie to zaś zmniejsza wydajność urządzenia – powoduje, że np. w przypadku sensorów czy komórek słonecznych spora część światła nie dociera do detektora i nie zostaje zamieniona na sygnał elektryczny. Opracowana nanopowłoka zmniejsza skalę tego problemu, ponieważ od jej powierzchni światło odbija się w mniejszym stopniu, a więc więcej światła przedostaje się do głębszych warstw urządzenia i zostaje zamienione na elektryczność.

Rewolucja? I światło, i prąd!

To jednak nie wszystko. Profesor Viktor Podolskiy z Uniwersytetu Massachusetts-Lowell, współautor pracy, przekonuje że samo zwiększenie przepuszczalności światła nie jest żadną rewolucją. Opracowano wiele struktur pozwalających uzyskać taki efekt, z których największe zainteresowanie wzbudziła ta wzorowana na powierzchni oka ćmy, zbudowana z maleńkich nanosłupków. O ile jednak w dużym stopniu ogranicza ona odbicie światła, nie poprawia przewodności elektrycznej.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois i Uniwersytetu Massachusetts-Lowell wspólnymi siłami opracowali natomiast powłokę, która zwiększa zarówno transmisję światła, jak i przewodność elektryczną. Do uzyskania potrzebnej nanostruktury wykorzystano metodę chemicznego wytrawiania przy użyciu metalu, MacEtch, opracowaną przez profesora Xiulinga Li z Illinois.

W ten sposób na powierzchni półprzewodnika powstał metaliczny film zbudowany z nanosłupków. Budowa uzyskanej warstwy gwarantuje ograniczone odbicie światła, metal poprawia przewodność elektryczną. „Choć to nieprawdopodobne, jesteśmy w stanie poprawić właściwości optyczne i elektryczne równocześnie” – mówi Runyu Liu, badacz z Illinois.

Przyszłość optoelektroniki

Skuteczność potwierdzają wyniki badań – przy zastosowaniu powłoki na mniej więcej połowie powierzchni elementu można uzyskać przepuszczalność światła na poziomie 90% (podczas gdy w przypadku standardowej, płaskiej powierzchni wynosi ona ok. 70%). Ponadto naukowcy wykazali, że dostosowując wymiary i głębokość wytrawienia są w stanie sterować właściwościami optycznymi warstwy. Dzięki temu powłoka jest wprost wymarzonym rozwiązaniem do zastosowania w optoelektronice – wszędzie tam, gdzie światło zamieniane jest na energię elektryczną.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA