REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki na wiatraki BASF testowane w Danii

System BASF Relest Wind LEP S do ochrony łopatek wiatraków w elektrowniach wiatrowych został poddany 50-godzinnemu testowi erozji deszczowej w instytucie w Danii. Sprawdził się doskonale.

powłoki na wiatraki BASF

Fot. PressReleaseFinder / Foter.com / CC BY-NC-ND

Obciążenia, którym poddane są łopatki wiatraków, są ogromne – prędkości na czubku łopatki dochodzą do 300 km/h, mamy więc do czynienia z bardzo dużymi siłami. Na trudne warunki, w jakich funkcjonować muszą te elementy, składa się również deszcz, śnieg, grad, piasek oraz promieniowanie UV.

Aby zapewnić łopatkom wiatraków odpowiednią odporność w tak trudnym środowisku, BASF opracował rozwiązanie na lata. System Relest Wind LEP S, na który składa się powłoka żelowa, wypełniacz, zabezpieczenie krawędzi i lakier nawierzchniowy, jest oparty na całkowicie wolnych od rozpuszczalników, dwuskładnikowych produktach poliuretanowych zgodnych z wymogami dotyczącymi emisji LZO.

Przeprowadzony w Danii test wykazał, że przy prędkości do 160 m/s (blisko 570 km/h) deszcz nie powoduje żadnych poważnych uszkodzeń powłoki. Skutecznie chroniąc elementy wiatraka, system Relest Wind LEP S zwiększa zaś efektywność pracy elektrowni wiatrowych i zmniejsza koszt utrzymania.

Źródło: BASF

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA