a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronnePowłoki na wiatraki BASF testowane w Danii

Powłoki na wiatraki BASF testowane w Danii

System BASF Relest Wind LEP S do ochrony łopatek wiatraków w elektrowniach wiatrowych został poddany 50-godzinnemu testowi erozji deszczowej w instytucie w Danii. Sprawdził się doskonale.

powłoki na wiatraki BASF

Fot. PressReleaseFinder / Foter.com / CC BY-NC-ND

Obciążenia, którym poddane są łopatki wiatraków, są ogromne – prędkości na czubku łopatki dochodzą do 300 km/h, mamy więc do czynienia z bardzo dużymi siłami. Na trudne warunki, w jakich funkcjonować muszą te elementy, składa się również deszcz, śnieg, grad, piasek oraz promieniowanie UV.

Aby zapewnić łopatkom wiatraków odpowiednią odporność w tak trudnym środowisku, BASF opracował rozwiązanie na lata. System Relest Wind LEP S, na który składa się powłoka żelowa, wypełniacz, zabezpieczenie krawędzi i lakier nawierzchniowy, jest oparty na całkowicie wolnych od rozpuszczalników, dwuskładnikowych produktach poliuretanowych zgodnych z wymogami dotyczącymi emisji LZO.

Przeprowadzony w Danii test wykazał, że przy prędkości do 160 m/s (blisko 570 km/h) deszcz nie powoduje żadnych poważnych uszkodzeń powłoki. Skutecznie chroniąc elementy wiatraka, system Relest Wind LEP S zwiększa zaś efektywność pracy elektrowni wiatrowych i zmniejsza koszt utrzymania.

Źródło: BASF