REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Fraunhofer Institute – produkcja farby pod obserwacją

Naukowcy z Fraunhofer Institute we współpracy z firmą PDW Analytics opracowali nowoczesny system, który umożliwia śledzenie parametrów farby w czasie rzeczywistym w trakcie procesu produkcji. Dzięki temu możliwe jest lepsze poznanie całego procesu oraz jego optymalne zaprojektowanie.

produkcja farby Fraunhofer Institute

Fot. PressReleaseFinder / Foter / CC BY-NC-ND 2.0

Farba farbie nierówna – zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto próbował pomalować kolorową ścianę słabej jakości białą farbą. Dobre jakościowo, drogie produkty zapewniają świetne krycie, czego nie można powiedzieć o farbach „z niższej półki”. Również właściwości aplikacyjne, schnięcie i połysk dostępnych na rynku produktów mogą się bardzo różnić. Dużo zależy w tym wypadku od wielkości cząsteczek farby – napełniaczy, środków wiążących, pigmentów i dodatków.

Dlatego też wytwórcom farb zależy na tym, aby dokładnie obserwować, co dzieje się w naczyniu reakcyjnym i jak rozmiary cząsteczek zmieniają się w trakcie procesu. Dotychczas robili to pobierając próbkę farby, rozcieńczając ją, a następnie poddając analizie. Jest to jednak operacja czasochłonna, a jej wyniki nie są miarodajne, ponieważ rozcieńczanie również może zmienić właściwości farby. Wielkości cząstek w próbce mogą więc nie odpowiadać tym w naczyniu reakcyjnym.

W przyszłości jednak śledzenie parametrów farby w trakcie produkcji może być prostsze, szybsze i bardziej dokładne. I nie będą potrzebne próbki! Wszystko to dzięki specjalnemu sensorowi, który opracowała poczdamska firma PDW Analytics, a który został przez Fraunhofer Institute zintegrowany z ich istniejącym systemem badania procesów.

Opracowany przez PDW Analytics sensor opiera się na nowej spektroskopii, nazwanej przez PDW „photon density wave spectroscopy”. Farbę poddaje się działaniu wiązki światła laserowego przesłanej za pośrednictwem światłowodu. Intensywność światła można regulować. W kolejnym etapie analizie poddany zostaje – w zależności od częstotliwości – sposób rozprzestrzeniania się światła w cieczy. Na tej podstawie, porównując uzyskane dane z wzorcami, można ustalić wielkość cząsteczek.

Mając do dyspozycji tak szybkie i dokładne narzędzie, wytwórcy farb będą mogli zdecydowanie lepiej poznać i przystosować proces wytwarzania farby. W ten sposób produkcja stanie się bardziej efektywna i wolna od błędów.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Nic nowego. My to już robiliśmy kilka lat temu i nasze rozwiązania są stosowane w przemyśle od prawie 5 lat.

    Artur Pałasz, SPEKTROCHEM
    16 czerwiec 2016 at 17:55
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA