REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki na dywany na bazie… białek z liści

W dzisiejszych czasach powłoki na dywany oparte są zwykle na syntetycznym lateksie. Belgijska firma EOC twierdzi, że do pewnego stopnia można będzie go zastąpić tańszym i łatwo dostępnym białkiem.

powłoki na dywany białko

Fot. Frantisek_Krejci / pixabay.com

Syntetyczny lateks, wykorzystywany do produkcji powłok na dywany, uzyskuje się przy użyciu pochodnych ropy naftowej. W poszukiwaniu alternatywy dla surowców z coraz droższych oraz szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych firma EOC Belgium NV we współpracy z instytutem badawczym Wageningen Food & Biobased Research bada właściwości pewnych białek.

Tańsze białka z odpadów

Na obecnym etapie badań potwierdzono – do 20% syntetycznego lateksu można zastąpić białkami. Oczywiście jednak muszą być one odpowiednio zmodyfikowane; naukowcy z Wageningen nadali im takie właściwości, aby uzyskana została odpowiednio silna adhezja i wiązanie powłoki. Do tej pory badania prowadzono na białkach spożywczych, ale ostateczne prace prowadzone będą z białkami z odpadów – traw i liści.

Jak mówi Dirk Hoorne z EOC, celem projektu jest zaproponowanie ekologicznych alternatyw dla surowców z ropy naftowej, ale biorący w nim udział naukowcy i technolodzy są realistami – wiedzą, że proces produkcji nowego typu powłok na dywany musi być też niedrogi, inaczej nikt nie będzie nim zainteresowany. Dlatego też stosunkowo drogie białka spożywcze, z którymi dotychczas pracowali, zastąpione zostaną białkami z odpadów.

Owocna współpraca

To nie pierwszy raz, kiedy EOC współpracuje z instytutem Wageningen Food & Biobased Research. Wcześniej obydwa podmioty odniosły sukces w ramach projektu Methaform – udało im się otrzymać przyjazne środowisku, efektywne bloki z kwasu itakonowego oraz metakrylowego, które mogą stanowić podstawę składu farb, tkanin oraz szkieł.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA