a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowłoki konformalne szybko i prosto

Powłoki konformalne szybko i prosto

Nanoszenie powłok konformalnych to nie lada wyzwanie, ponieważ delikatne układy elektroniczne można bardzo łatwo uszkodzić. Alternatywą dla powszechnie stosowanych, kłopotliwych metod ma być opracowana przez Semblant metoda PlasmaShield™, w której powłoka powstaje z udziałem plazmy.

powłoki konformalne

Fot. somadjinn (rgbstock.com)

W poszukiwaniu idealnej metody

Powłoki konformalne (ang. conformal coatings) to warstwy nanoszone na układy elektroniczne, aby zapewnić im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaburzającymi ich działanie wilgocią, brudem i chemikaliami. Niestety standardowe metody ich nanoszenia, takie jak zanurzanie, natrysk czy igła są mało precyzyjne i grożą uszkodzeniem podłoża, zaś z kolei bardziej zaawansowane technologie typu nanoszenie kurtynowe czy spiralne to bardzo droga opcja. Od pewnego czasu więc poszukiwana jest technika aplikacji powłok konformalnych, która byłaby niekosztowna, a zapewniałaby odpowiednią dokładność i byłaby bezpieczna dla układu.

Bez maskowania i bez uszkodzeń

W innowacyjnej technologii PlasmaShield™ delikatne podłoże pod układy elektroniczne jest całkowicie bezpieczne. Płyny i ciecze nie wchodzą z nim w kontakt, nie ma też obawy uszkodzenia przez gazy (wilgoć, zanieczyszczenia, sole). Oznacza to dużo prostszy proces wytwarzania, a w przypadku produkcji wielkoskalowej – oszczędność pieniędzy, czasu i energii. Powstałe warstwy mogą zaś być z powodzeniem stosowane nawet tam, gdzie wymagania są wysokie – w wojsku, aeronautyce i przemyśle.

Największy problem w przypadku standardowych metod otrzymywania powłok konformalnych to konieczność maskowania wrażliwych elementów na podłożu. W przypadku PlasmaShield™ maskowanie nie jest potrzebne, a mimo to powstała powłoka zachowuje ciągłość i dobrze zabezpiecza przed wilgocią, chemikaliami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Ważna zaleta tego rozwiązania polega też na tym, że przy naprawie powłoki nie trzeba jej w całości usuwać i nanosić od nowa. Dzięki temu układ nie jest dodatkowo narażony na uszkodzenia.

Semblant – tania i sprawna produkcja elektroniki

PlasmaShield to technologia opracowana przez specjalistów firmy Semblant. Specjalizuje się ona w metodach plazmowych, które znacznie usprawniają produkcję elektroniki, zmniejszając zużycie energii i eliminując konieczność wykorzystania drogich materiałów.

Źródło: pcimag.com