REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki konformalne szybko i prosto

Nanoszenie powłok konformalnych to nie lada wyzwanie, ponieważ delikatne układy elektroniczne można bardzo łatwo uszkodzić. Alternatywą dla powszechnie stosowanych, kłopotliwych metod ma być opracowana przez Semblant metoda PlasmaShield™, w której powłoka powstaje z udziałem plazmy.

powłoki konformalne

Fot. somadjinn (rgbstock.com)

W poszukiwaniu idealnej metody

Powłoki konformalne (ang. conformal coatings) to warstwy nanoszone na układy elektroniczne, aby zapewnić im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zaburzającymi ich działanie wilgocią, brudem i chemikaliami. Niestety standardowe metody ich nanoszenia, takie jak zanurzanie, natrysk czy igła są mało precyzyjne i grożą uszkodzeniem podłoża, zaś z kolei bardziej zaawansowane technologie typu nanoszenie kurtynowe czy spiralne to bardzo droga opcja. Od pewnego czasu więc poszukiwana jest technika aplikacji powłok konformalnych, która byłaby niekosztowna, a zapewniałaby odpowiednią dokładność i byłaby bezpieczna dla układu.

Bez maskowania i bez uszkodzeń

W innowacyjnej technologii PlasmaShield™ delikatne podłoże pod układy elektroniczne jest całkowicie bezpieczne. Płyny i ciecze nie wchodzą z nim w kontakt, nie ma też obawy uszkodzenia przez gazy (wilgoć, zanieczyszczenia, sole). Oznacza to dużo prostszy proces wytwarzania, a w przypadku produkcji wielkoskalowej – oszczędność pieniędzy, czasu i energii. Powstałe warstwy mogą zaś być z powodzeniem stosowane nawet tam, gdzie wymagania są wysokie – w wojsku, aeronautyce i przemyśle.

Największy problem w przypadku standardowych metod otrzymywania powłok konformalnych to konieczność maskowania wrażliwych elementów na podłożu. W przypadku PlasmaShield™ maskowanie nie jest potrzebne, a mimo to powstała powłoka zachowuje ciągłość i dobrze zabezpiecza przed wilgocią, chemikaliami czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Ważna zaleta tego rozwiązania polega też na tym, że przy naprawie powłoki nie trzeba jej w całości usuwać i nanosić od nowa. Dzięki temu układ nie jest dodatkowo narażony na uszkodzenia.

Semblant – tania i sprawna produkcja elektroniki

PlasmaShield to technologia opracowana przez specjalistów firmy Semblant. Specjalizuje się ona w metodach plazmowych, które znacznie usprawniają produkcję elektroniki, zmniejszając zużycie energii i eliminując konieczność wykorzystania drogich materiałów.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA