REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki konformalne do 2023 – Global Market Insights

Urządzenia elektroniczne są coraz bardziej obecne w naszym życiu. Nic dziwnego więc, że gwałtownie rośnie popularność powłok konformalnych – stosowanych do ochrony układów elektronicznych. Potwierdza to raport Global Market Insights.

powłoki konformalne raport

johngineer / Foter.com / CC BY-NC-ND

Otaczające nas sprzęty AGD i RTV, laptopy, tablety, smartfony, a także systemy samochodowe i lotnicze – wszystko to działa w oparciu o układy elektroniczne, które często wymagają odpowiedniej ochrony. Powłoki konformalne chronią płytki elektroniczne przed korozyjnymi gazami, wilgocią, grzybami, kurzem i rozpuszczalnikami.

Ponieważ bez elektroniki nie wyobrażamy sobie już naszego życia, powłoki konformalne również zyskują na znaczeniu. W roku 2014 ich rynek wart był 3 mld $, ale w ciągu najbliższych lat ma rosnąć w tempie 6,2%, dzięki czemu w roku 2023 osiągnie już wartość 5,2 mld $.

Elektronika, medycyna, motoryzacja

Jeśli chodzi o wymienione w raporcie zastosowania, największy udział odpowiadał przemysłowi elektronicznemu – w roku 2014 było to 35%. W roku 2014 sektor ten wygenerował przychody przekraczające 1,6 mld $, natomiast w roku 2023 mają one już dojść do 2,5 mld $.

Inne ważne zastosowania powłok konformalnych to aeronautyka, medycyna i branża samochodowa. Szczególnie ten ostatni sektor może się w najbliższym czasie przyczynić do silnego rozwoju rynku powłok konformalnych. Wykorzystuje on je do ochrony obwodów elektronicznych przed oparami benzyny, płynem hamulcowym i mgłą solną. Coraz ważniejsze są też zastosowania w systemach GPS i systemach parkowania, a także w elementach wyposażenia samochodu typu komputer pokładowy.

W przemyśle lotniczym powłoki konformalne służą głównie do ochrony przed zmianami ciśnienia na dużych wysokościach. W medycynie natomiast – chroniąc przed korozją, gwarantują niezawodną pracę np. rozruszników serca.

Silikony coraz popularniejsze

Autorzy raportu przyjrzeli się także rynkowi pod kątem rodzajów stosowanych powłok oraz w ujęciu geograficznym. Najczęściej stosowany typ powłok konformalnych to produkty akrylowe, które w roku 2014 stanowiły aż 65% rynku. Przewiduje się, że udział ten jeszcze lekko wzrośnie. Zdecydowany wzrost zaliczą natomiast powłoki silikonowe, które w roku 2014 stanowiły 25% wszystkich powłok konformalnych dostępnych na rynku. Stosunkowo często stosowane są też produkty na bazie poliuretanów, epoksydów i parylenu.

Jeśli chodzi o geografię – stosunkowo duży udział Ameryki Północnej (30% w roku 2014) ma jeszcze wzrosnąć, lecz nie tak bardzo, jak udział Azji i Pacyfiku. Azjatycki rynek powłok konformalnych kwitnie zwłaszcza za sprawą rozwoju branży elektronicznej w Chinach, Indiach i Korei Południowej.

Raport został opublikowany pod tytułem Conformal Coatings Market Size, Industry Analysis Report, Regional Outlook, Application Development Potential, Price Trends, Competitive Landscape & Forecast, 2016 – 2023.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA