REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki direct-to-metal podbiją rynek?

Powłoki typu direct-to-metal (DTM) to na razie jeden z najmniejszych sektorów branży powłok do metalu, ale za to najszybciej się rozwijający. O obecnej sytuacji rynku powłok DTM oraz jego przyszłości na łamach portalu European Coatings pisze Sarah Silva.

powłoki direct-to-metal DTM

Fot. cocoparisienne / pixabay.com

Powłoki do metalu są dziś powszechnie wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim jednak w branży budowlanej, samochodowej i transportowej. Szczególnym wzięciem, ze względu na intensywny rozwój budownictwa, cieszą się na młodych rynkach, na przykład w rejonie Azji i Pacyfiku.

Trochę liczb

Według raportu Markets & Markets w roku 2015 rynek powłok na metale był wart 7 mld €. Do roku 2021 ma rosnąć w tempie 5,8% rocznie, co oznacza, że w 2021 jego wartość sięgnie 10 mld €. Powłoki DTM to na razie niewielka jego część, ale daje ogromne możliwości. Zdaniem Douga Bohna z firmy Orr & Boss sektor ten rośnie mniej więcej 1,5-2,5 raza szybciej niż cały rynek powłok na metale. Jeśli więc, jak prognozują z kolei analitycy Orr & Boss, cały rynek powłok do metali rozwijał się będzie w tempie 4,5%, rynek powłok DTM rósł będzie o ok. 10% rocznie.

Tak pozytywne wskaźniki to głównie zasługa krajów azjatyckich, na czele z Chinami. Dla Ameryki Północnej i Europy eksperci Orr & Boss przewidują wzrost rynku powłok na metale na poziomie 2-3%, przy czym sektor DTM tutaj też rozwijać się będzie mniej więcej dwa razy szybciej, w tempie 3-7%. Warto wspomnieć, że o ile Azja generuje popyt przede wszystkim na powłoki przemysłowe, w Europie i Ameryce Północnej popularne są także dekoracyjne powłoki DTM.

Szybciej i oszczędniej

Jak sama nazwa wskazuje, powłoki direct-to-metal są aplikowane bezpośrednio na metal. Stanowią system jednowarstwowy – nie wymagają podkładu i warstwy nawierzchniowej. W przypadku dużego zagrożenia korozyjnego można zastosować dwie warstwy powłoki, a wciąż będzie to bardziej opłacalne niż wykorzystywane obecnie systemy wielowarstwowe. To duży plus w czasach, kiedy kontrahenci muszą mocno obcinać koszty.

Jak zapewnia Lars Risum, Group Segment Manager w dziale Infrastructure w firmie Hempel, która jest jednym z największych światowych producentów powłok DTM, przejście od tradycyjnych systemów wielowarstwowych do jednowarstwowej DTM znacznie poprawia efektywność. A ponieważ koszty produkcji rosną, klienci będą prawdopodobnie coraz bardziej zainteresowani jej możliwościami.

Powłoka przyszłości

Wielu przemysłowców wciąż jednak jeszcze obawia się, że wybierając powłokę DTM poświęcają jakość i skuteczność. W dzisiejszych czasach nie jest to już prawda – technologia ta zapewnia już ochronę przed korozją na naprawdę wysokim poziomie, a dla obiektów, które funkcjonować będą w bardzo trudnym, silnie korozyjnym środowisku, zastosować można dwie lub trzy warstwy powłoki. Swoją rolę antykorozyjną spełniają przede wszystkim produkty poliuretanowe; powłoki alkidowe i epoksydowo-poliuretanowe stosowane są w mniej wymagających warunkach.

Oprócz tego dzisiejsze powłoki DTM mają coraz większe walory dekoracyjne. Technolodzy pracują również nad tym, aby sprawdzały się one w warunkach wysokiej wilgotności (co ma duże znaczenie w rejonie Azji i Pacyfiku) oraz nad obniżeniem zawartości LZO. Jeśli te wszystkie cele zostaną zrealizowane, otrzymamy powłokę do metalu na miarę XXI wieku – piękną, niezawodną i przyjazną środowisku.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA