REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki antypoślizgowe – problemy i wyzwania

O tym, że systemy antypoślizgowe na posadzkach to podstawa, wie każdy, kto wywinął kiedyś orła na śliskiej podłodze. Naukowcy ze szwajcarskiego instytutu Empa sprawdzili, które technologie sprawdzają się w tej roli najlepiej.

powłoki antypoślizgowe

Fot. mrjoro / Foter.com / CC-BY-NC-SA

Aby zapobiec ślizganiu się na posadzce, zastosować można specjalną zewnętrzną powłokę albo antypoślizgowe taśmy. Jak wykazały badania, w pierwszych dniach i tygodniach od zastosowania obydwa te rozwiązania skutecznie spełniają swoją rolę (zwiększając współczynnik tarcia) i są stosunkowo wytrzymałe.

Niestety jednak zarówno powłoka, jak i taśma stopniowo ulegają zużyciu, a wówczas posadzka na nowo staje się śliska i stwarza zagrożenie – stwierdza zespół z Empa. Konieczne jest więc opracowanie nowych technologii antypoślizgowych albo udoskonalenie tych stosowanych obecnie, tak aby mogły służyć nam dłużej.

Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie Safety Science.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA