REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Powłoki antyoblodzeniowe od Fraunhofer Institute

Fraunhofer Institute ma nowy pomysł na powłoki antyoblodzeniowe, powstały głównie z myślą o łopatkach turbin wiatrowych. To mikro- i nanostrukturalne powłoki, nanoszone przy użyciu plazmy.

powłoki antyoblodzeniowe Fraunhofer Institute

Fot. Fraunhofer IGB

Lód na łopatkach turbin wiatrowych to poważny problem – zaburza równowagę aerodynamiczną i utrudnia prawidłową pracę wiatraka. Aby zapobiec trwałym uszkodzeniom, wiatrak musi być podgrzewany lub wyłączany z użytku na czas mrozów.

Na powłoce woda nie zamarza

Fraunhofer Institute for Interfacial Engineering and Biotechnology IGB zaproponował rozwiązanie tego problemu. Opracował szereg antyoblodzeniowych, mikro- i nanostrukturalnych powłok na podłoża polimerowe. Sprawiają one, że woda pozostaje w stanie ciekłym, nawet w temperaturach poniżej zera. W rezultacie uzyskuje się o 90% niższą adhezję lodu niż na powierzchniach bez powłoki.

Trik? Na powierzchni powłoki obecne są cząsteczki wody pozbawione zarodków krystalizacji. Strukturalna powłoka nanoszona jest na film z odpornego na uderzenia poliuretanu przy użyciu plazmy.

Na wiatraki, samoloty i odzież sportową

Technologia powstała z myślą o turbinach wiatrowych, ale może też znaleźć inne zastosowania. Równie dobrze można ją wykorzystać do ochrony skrzydeł samolotów, paneli słonecznych, a także zimowej odzieży sportowej, namiotów i różnego rodzaju sprzętu turystycznego.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA