a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePowlekanie elektroforetyczne a ekologia

Powlekanie elektroforetyczne a ekologia

Od kilkudziesięciu lat powlekanie elektroforetyczne cieszy się zasłużonym powodzeniem, zwłaszcza w branży produkcji samochodów. Jest to nie tylko technologia bardzo efektywna i gwarantująca dokładne pokrycie całego obiektu, ale również przyjazna środowisku.

powlekanie elektroforetyczne

Fot. jlburgess / sxc.hu

Oto kilka argumentów z punktu widzenia ekologii, które przemawiają za stosowaniem powlekania elektroforetycznego:

  1. Formuła farb elektroforetycznych jest wolna od metali ciężkich, nie zawiera również – lub występują one w niewielkich ilościach – niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza (HAP). Kolejna zaleta to niewielka zawartość rozpuszczalników organicznych.
  2. Jako produkty wodorozcieńczalne farby elektroforetyczne charakteryzują się też minimalną zawartością lotnych związków organicznych (LZO). Zwykle wynosi ona od 0,012 kg/l do 0,360 kg/l, ale dla wielu powłok elektroforetycznych wartość ta spada poniżej 0,012 kg/l.
  3. Ponieważ zawartość rozpuszczalników w kąpieli elektroforetycznej została w ostatnich latach zredukowana do minimum, spadło także biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BOD) oraz chemiczne zapotrzebowanie tlenu (COD) – podstawowe wskaźniki zanieczyszczenia (im wyższa ich wartość, tym większe zanieczyszczenie).
  4. Jest to technika powlekania, w której do minimum ograniczono ilość odpadów stałych.
  5. Produkty do powlekania elektroforetycznego mogą być swobodnie transportowane, bez konieczności opatrywania ich „czerwoną etykietą” informującą o zawartości niebezpiecznych substancji.
  6. Powlekanie elektroforetyczne jest procesem bezpiecznym, nie wymagającym od pracowników specjalnej odzieży ochronnej, respiratorów czy innego specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego.

Źródło: IPFonline.com