Od kilkudziesięciu lat powlekanie elektroforetyczne cieszy się zasłużonym powodzeniem, zwłaszcza w branży produkcji samochodów. Jest to nie tylko technologia bardzo efektywna i gwarantująca dokładne pokrycie całego obiektu, ale również przyjazna środowisku.
Oto kilka argumentów z punktu widzenia ekologii, które przemawiają za stosowaniem powlekania elektroforetycznego:
- Formuła farb elektroforetycznych jest wolna od metali ciężkich, nie zawiera również – lub występują one w niewielkich ilościach – niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza (HAP). Kolejna zaleta to niewielka zawartość rozpuszczalników organicznych.
- Jako produkty wodorozcieńczalne farby elektroforetyczne charakteryzują się też minimalną zawartością lotnych związków organicznych (LZO). Zwykle wynosi ona od 0,012 kg/l do 0,360 kg/l, ale dla wielu powłok elektroforetycznych wartość ta spada poniżej 0,012 kg/l.
- Ponieważ zawartość rozpuszczalników w kąpieli elektroforetycznej została w ostatnich latach zredukowana do minimum, spadło także biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BOD) oraz chemiczne zapotrzebowanie tlenu (COD) – podstawowe wskaźniki zanieczyszczenia (im wyższa ich wartość, tym większe zanieczyszczenie).
- Jest to technika powlekania, w której do minimum ograniczono ilość odpadów stałych.
- Produkty do powlekania elektroforetycznego mogą być swobodnie transportowane, bez konieczności opatrywania ich „czerwoną etykietą” informującą o zawartości niebezpiecznych substancji.
- Powlekanie elektroforetyczne jest procesem bezpiecznym, nie wymagającym od pracowników specjalnej odzieży ochronnej, respiratorów czy innego specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego.
Źródło: IPFonline.com