a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneJesteśmy po to, aby pomóc – Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Jesteśmy po to, aby pomóc – Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Polska nareszcie doczekała się własnego stowarzyszenia, reprezentującego interesy producentów farb – we wrześniu ubiegłego roku oficjalnie powstał Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK). O kulisach powstawania organizacji, jej najważniejszych zadaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z przewodniczącym Związku, panem Sławomirem Majchrowskim – prezesem PPG Deco Polska.

Sławomir Majchrowski, Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Rynekfarb.pl: Skąd pomysł utworzenia Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów? Dlaczego właściwie takie stowarzyszenie powstało?

Sławomir Majchrowski: Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 11 lat. Zajmujemy 5. miejsce na europejskim rynku farb. Fakt, że nie mieliśmy do tej pory tego typu stowarzyszenia był co najmniej dziwny, zwłaszcza że w niektórych krajach takie związki istnieją od ponad 100 lat. Brak związku producentów farb przede wszystkim utrudniał komunikację między administracją rządową czy organami legislacyjnymi a przedstawicielami branży, dlatego jego stworzenie było bardzo potrzebne.

R: Z czyjej inicjatywy powstał Związek?

S.M.: Z początku podejmowano próby utworzenia stowarzyszenia z zewnątrz, spoza Polski. Nie udało się to, ale inicjatywę podchwyciliśmy u nas w kraju. W skład komitetu założycielskiego weszli tacy producenci jak Śnieżka, Tikkurila, Selena, Feidal, AkzoNobel i PPG. Udało się nam zainteresować tym projektem spore grono firm i w czerwcu odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne. Wkrótce potem przyszedł czas na spotkanie założycielskie, kiedy to 26 producentów ostatecznie powołało do życia Związek.

R: Stowarzyszenie skupia zarówno producentów farb, jak i klejów. Skąd pomysł połączenia tych dwóch branż?

S.M.: Zgadza się, Związek skupia zarówno producentów farb i lakierów, jak i wytwórców klejów, uszczelniaczy oraz pian. Postanowiliśmy powołać do życia tę organizację wspólnie, ponieważ użytkownicy, technologie i przepisy dotyczące branży farb i branży klejów pokrywają się aż w 80%. Aby odpowiednio reprezentować interesy obydwu branż, podzieliliśmy stowarzyszenie na dwa sektory. W zarządzie zasiada równa liczba przedstawicieli każdego z nich – po pięciu. Na przewodniczącego związku wybrany zostałem ja, natomiast zastępcą został pan Andrzej Ulfig, prezes firmy Selena SA specjalizującej się w produkcji klejów, pian, uszczelniaczy i silikonów.

R: Jak wygląda sytuacja Związku, jeśli chodzi o kwestie organizacyjne? Czy zostało jeszcze wiele do zrobienia?

S.M.: Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia sekretariatu oraz poszukiwania dyrektora zarządzającego, który odpowiadał będzie za realizowanie strategii ustalonej przez zarząd. Oczywiście kiedy tylko zostanie znaleziona odpowiednia osoba na to stanowisko, ogłosimy tę informację. Mamy nadzieję, że uda nam się ją wybrać do czerwca.

R: Przejdźmy do zadań Związku. Jakie są jego najważniejsze cele, na jakich działaniach zamierza się skupić?

S.M.: Zadania stowarzyszenia to przede wszystkim reprezentowanie interesów producentów, tak aby każdy członek odczuwał korzyści z przynależności do tej organizacji. Niezależnie oczywiście od tego, czy mamy do czynienia z małą firmą czy wielkim koncernem – wszyscy członkowie mają takie same prawa, przywileje i profity, a ich głosy liczą się jednakowo.
Ponadto chcemy być partnerem dla organów władzy, w tym również parlamentarzystów europejskich, reprezentujących Polskę w sprawach dyrektyw unijnych mających wpływ na branżę. Dotychczas polscy przedstawiciele często głosowali w sposób niesprzyjający naszej rodzimej branży, ponieważ nie mieli możliwości skonsultowania się z podmiotem, który reprezentowałby interesy ogółu producentów. Teraz, dzięki powołaniu do życia Związku, będą mieli taką możliwość.

R: Czy przy realizacji tych celów Związek współpracuje z organizacjami zagranicznymi?

S.M.: Współpracujemy z dwiema dużymi organizacjami działającymi przy Unii Europejskiej – CEPE (zajmującą się farbami) i FEICA (skupiającą się na klejach). Dzięki temu będziemy mogli wpływać na kształt przepisów ściśle związanych z branżą, dotyczących np. emisji LZO, stosowania substancji o właściwościach biobójczych, rozwoju nanotechnologii czy też czystości powietrza w pomieszczeniach wewnętrznych. Chcemy, aby przepisy egzekwowane były na sprawiedliwych warunkach, czyli aby nie doszło na przykład do sytuacji, że lepiej rozwinięte ekonomicznie kraje jak Francja czy Belgia mają na wprowadzenie w życie regulacji tyle samo czasu, co Polska. Dążymy do tego, aby nasza rodzima branża miała swobodne warunki do rozwoju, a klienci byli zadowoleni.

R: A co z innymi stowarzyszeniami w Polsce? Czy Związek również zamierza z nimi współpracować?

S.M.: Oczywiście. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z podobnymi stowarzyszeniami, takimi jak Polska Izba Przemysłu Chemicznego, związki producentów ociepleń czy farb antykorozyjnych, a także z organizacjami prokonsumenckimi (zarówno jeśli chodzi o klientów branżowych, dostawców surowców czy klientów indywidualnych). Takie działania sprawiają, że branża dynamicznie się rozwija i jest bardziej otwarta.

R: Czy planują państwo działania związane z edukacją?

S.M.: Tak, ponieważ zainteresowanie taką działalnością ze strony producentów jest ogromne. Zdajemy sobie sprawę, że np. małe firmy znajdują się w trudniejszej sytuacji niż duże koncerny, ponieważ w razie problemów nie mogą się zwrócić do zagranicznych partnerów. Jesteśmy więc również po to, aby im pomagać.
Chcielibyśmy też stworzyć platformę, która ułatwiłaby dostawcom surowców komunikację z producentami oraz kształtowanie i prezentowanie nowych technologii w branży. A w przyszłości prowadzone będą warsztaty i szkolenia dla użytkowników. Zamierzamy organizować je cyklicznie za symboliczną opłatą.

R: Na koniec pytanie praktyczne: co trzeba zrobić, aby zostać członkiem Związku? Czy członkostwo jest płatne?

S.M.: Każdego producenta w stowarzyszeniu obowiązują składki. Obecnie najprostszym sposobem jest zwrócić się w tej sprawie do któregokolwiek z członków Związku. Wkrótce uruchomiona zostanie strona internetowa stowarzyszenia i rejestracja będzie możliwa również tą drogą. Tam też znajdą się wszystkie potrzebne informacje na temat naszej działalności i członkostwa.

R: Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia w dalszej działalności!