REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Krakowska Fabryka Murali – nowy festiwal?

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa, na czele którego stoi poseł Łukasz Gibała, zaproponowało zorganizowanie w Krakowie nowego festiwalu Krakowska Fabryka Murali. W ramach niego do Krakowa zaproszeni zostaliby artyści światowego formatu, których murale rozjaśniłyby i uatrakcyjniły zaniedbane dzielnice miasta.

Krakowska Fabryka Murali

Przewodniczący Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa Łukasz Gibała i wiceprzewodnicząca Ada Siudy na konferencji prasowej poświęconej Krakowskiej Fabryce Murali. Fot. Logiczna Alternatywa

Pomysł został przedstawiony na konferencji prasowej, w trakcie której wiceprzewodnicząca LA Ada Siudy w formie prezentacji pokazała, jak mógłby zmienić się Kraków dzięki festiwalowi. Inspiracją dla pomysłodawców Krakowskiej Fabryki Murali był organizowany w Katowicach Street Art Festival, w ramach którego co roku w mieście pojawia się dziesięć wielkoformatowych murali, stanowiących prawdziwe dzieła sztuki.

Przewodniczący Łukasz Gibała zwraca uwagę na to, że choć Kraków jest miastem festiwali, większość z nich to imprezy hermetyczne, niedostępne dla przeciętnego zjadacza chleba ze względu na wysokie ceny biletów. Festiwal murali, jaki proponuje LA, byłby dla wszystkich – bo każdy mógłby podziwiać powstałe w ramach niego malowidła – a przy tym kosztowałby dużo mniej niż większość dużych wydarzeń kulturalnych organizowanych w Krakowie. Dla porównania – organizacja katowickiego Street Art Festival pochłania ok. pół miliona złotych, podczas gdy na przykład festiwal Sacrum Profanum to koszt aż 3 mln zł.

Fot. Logiczna Alternatywa

Przedstawiciele LA nie ukrywają, że w pierwszej kolejności chcieliby skupić się na Zabłociu, które stopniowo przeistacza się z szarej dzielnicy poprzemysłowej w centrum kulturalne i artystyczne. Na pewno jednak w ramach festiwalu muraliści zostaliby również zaproszeni do Nowej Huty i na Kazimierz, gdzie wciąż jest sporo zaniedbanych miejsc i budynków. Pomysłodawcy Krakowskiej Fabryki Murali wierzą, że dzięki tej inicjatywie Kraków może upodobnić się do światowych stolic.

Wniosek o zorganizowanie festiwalu został już złożony u prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza edycja odbędzie się już w przyszłym roku.

Źródło: logicznaalternatywa.pl, onet.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA