REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Polska dominuje w Europie Środkowej

Zgodnie z najnowszym raportem IRL rynek farb w Europie Środkowej w ciągu najbliższych czterech lat będzie się systematycznie rozwijał. Prawie połowa zapotrzebowania na farby w tym rejonie to udział Polski.

Polska

Fot. TUBS / Wikimedia Commons

W roku 2013 zapotrzebowanie na farby i powłoki w Europie Środkowej wyniosło 1,3 mln ton. Zgodnie z prognozami IRL do roku 2018 wartość ta ma wzrosnąć do 1,5 mln. Rynek będzie się więc rozwijał w tempie 2,9% na rok.

Polska w rozkwicie

Sercem środkowoeuropejskiego rynku farb jest Polska – odpowiada jej aż 41% zapotrzebowania na farby na tym obszarze. Specjaliści przewidują, że rynek polski będzie się w najbliższych latach nadal dynamicznie rozwijać, podobnie jak nieco mniejsze rynki węgierski czy rumuński. Wynika z przemian, jakim wciąż ulega nasz kraj i państwa sąsiadujące – transformacji w gospodarkę zorientowaną na rynek, a z tym z kolei jest związany wzrost PKB i komfortu życia. W krajach, gdzie zapotrzebowanie nie jest tak duże (Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Albania), farby pochodzą głównie z importu.

Przyszłość – farby do tworzyw sztucznych

Największym segmentem rynku są farby architektoniczne i dekoracyjne (58%). Ze względu jednak na niezbyt dynamiczny rozwój budownictwa zapotrzebowanie na ten rodzaj farb nie będzie rosło zbyt szybko. Zwiększy się natomiast popyt na przemysłowe farby do drewna (potrzebne ze względu na rozkwit branży meblarskiej) i powłoki na tworzywa sztuczne (duże zapotrzebowanie ze strony przemysłu samochodowego i elektroniki).

Raport A Profile of the Central European Paint Industry sporządzony przez specjalistów IRL uwzględnił 14 krajów: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Kosowo, Macedonię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię i Węgry. Rynek farb został podzielony na dziewięć głównych segmentów: architektoniczne/dekoracyjne, samochodowe OEM, samochodowe do napraw, farby proszkowe, ogólne powłoki przemysłowe i farby do tworzyw sztucznych.

Źródło: pcimag.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA