REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Polska badaczka zrewolucjonizuje lakiery UV?

Młoda badaczka z Politechniki Krakowskiej opracowała nowy rodzaj fotoinicjatorów, który umożliwia szybsze i bardziej efektywne sieciowanie farb i lakierów. Rozwiązanie to może zrewolucjonizować cały sektor powłok sieciowanych UV.

farby sieciowane UV lakiery UV

Fot. Pere Tubert Juhé / Foter.com / CC BY-NC-ND

Utwardzanie powłok promieniowaniem UV to znana i coraz częściej stosowana technologia. Jest wykorzystywana m.in. przy produkcji mebli, w przemyśle opakowaniowym, motoryzacji, poligrafii oraz branży kosmetycznej (lakiery do paznokci).

Niestety stosowane obecnie w tym procesie fotoinicjatory są mało efektywne. Wykorzystują one zaledwie 10% dostarczanej im energii promieniowania UV, co wydłuża cały proces i czyni go bardziej kosztownym. Rozwiązaniem tego problemu może być nowy rodzaj fotoinicjatorów, opracowany przez badaczkę z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej – dr inż. Joannę Ortyl.

Szybkie i tanie sieciowanie

Działanie fotoinicjatorów polega na tym, że pod wpływem promieniowania UV ulegają one rozpadowi i stają się źródłem wolnych rodników – cząsteczek o bardzo wysokiej energii, które stymulują zawarte w farbie monomery do łączenia się w większe łańcuchy, czyli polimery (więcej na ten temat w naszym tekście). Tak dochodzi do utwardzania farby.

Utwardzanie UV jest już powszechnie stosowane m.in. w branży kosmetycznej (lakiery do paznokci). Fot. stem_pl / freeimages.com

Utwardzanie UV jest już powszechnie stosowane m.in. w branży kosmetycznej (lakiery do paznokci). Fot. stem_pl / freeimages.com

Im efektywniej fotoinicjatory pochłaniają energię promieniowania UV, tym szybciej zachodzi sieciowanie i tym mniejsza dawka promieniowania jest potrzebna do utwardzenia powłoki – co oznacza mniejszy koszt. Fotoinicjatory opracowane przez dr inż. Ortyl są natomiast bardzo efektywne, ponieważ pochłaniają światło z szerszego zakresu długości fal. Jak zapewnia badaczka, działają nawet w przypadku energooszczędnych lamp UV LED. Utwardzanie z ich udziałem może być więc dużo tańsze niż w przypadku tradycyjnych technologii.

Cenna alternatywa

Farby i lakiery fotoutwardzalne stają się coraz popularniejsze nie bez powodu. Są one alternatywą dla tradycyjnego utwardzania przy udziale ciepła, w którym to procesie do atmosfery uwalniane są szkodliwe rozpuszczalniki. Sieciowanie UV nie wymaga rozpuszczalników, a do tego jest szybsze, zaś powstałe powłoki mają lepsze właściwości – są twardsze i bardziej wytrzymałe.

Do utwardzania farb z dodatkiem fotoinicjatorów opracowanych przez dr inż. Ortyl wystarczą nawet energooszczędne lampy UV LED. Fot. slworking2 / Foter.com / CC BY-NC-SA

Do utwardzania farb z fotoinicjatorami opracowanymi przez dr inż. Ortyl wystarczą nawet energooszczędne lampy UV LED. Fot. slworking2 / Foter.com / CC BY-NC-SA

Dr inż. Ortyl zapewnia, że jej fotoinicjatory można z powodzeniem stosować wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są obecnie farby i lakiery utwardzanych światłem – także np. przy produkcji opakowań na żywność. Zaproponowane przez badaczkę związki można po prostu włączyć w skład obecnie stosowanych farb – nie wymagają one opracowywania nowych formuł.

Wkrótce na rynku?

Dr inż. Joanna Ortyl to przykład naukowca, który potrafi wziąć sprawy w swoje ręce. Aby wprowadzić na rynek opracowaną przez siebie w ramach doktoratu technologię, założyła własną firmę Photo HiTech. 44% udziałów należało do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, niedawno jednak wykupiła je spółka Synthos, duży polski producent surowców chemicznych.

Badaczka cieszy się z takiego obrotu spraw i liczy na to, że dzięki tak silnemu partnerowi szybciej uda się skomercjalizować opracowane przez nią fotoinicjatory. Obecnie technologia przygotowywana jest do wprowadzenia na rynek europejski.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA