REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Polscy naukowcy badają kolor strukturalny

Żywy, niebieski odcień ptasich piór pobudza wyobraźnię nie tylko naukowców z zagranicy. Również polscy badacze zajęli się problemem koloru strukturalnego i możliwościami jego odtworzenia.

kolor strukturalny

Polscy naukowcy wezmą pod lupę pióra sikory modrej.
Fot. © Francis C. Franklin / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Zagadnienie powstawania koloru ptasich piór wziął pod lupę dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zamierza on wyjaśnić, w jaki sposób kondycja ptaka czy czynniki środowiskowe determinują powstanie tego a nie innego odcienia upierzenia. W ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki będzie badał dwa gatunki ptaków – sikorę modrą i wróbla.

Nie każdy odcień ptasich piór to kolor strukturalny, czyli powstały dzięki specyficznej nanostrukturze powierzchni piór (szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule). Za czarną barwę upierzenia odpowiada melanina, czyli barwnik występujący również u człowieka, natomiast za kolor żółty – karotenoidy, barwniki liści i owoców. Natomiast lekko połyskliwy, intensywnie niebieski odcień piór na przykład sikorki to już kolor strukturalny. I to właśnie mechanizm jego powstawania najbardziej fascynuje naukowców.

Dr Drobniak podkreśla, że wyniki badań znajdą zastosowanie praktyczne – mogą posłużyć do otrzymania nowej generacji farb, odpornych na światło i nigdy nie blednących. Również inni naukowcy pracują nad tą technologią, m.in. profesor Vinothan N. Manoharan z Uniwersytetu Harvarda czy badacze z Uniwersytetu Sheffield. Trzymamy jednak kciuki za naszych rodaków i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się odtworzyć niezwykłą strukturę ptasich piór i wykorzystać ją w branży farbiarskiej.

Źródło: PAP

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA