a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePolscy naukowcy badają kolor strukturalny

Polscy naukowcy badają kolor strukturalny

Żywy, niebieski odcień ptasich piór pobudza wyobraźnię nie tylko naukowców z zagranicy. Również polscy badacze zajęli się problemem koloru strukturalnego i możliwościami jego odtworzenia.

kolor strukturalny

Polscy naukowcy wezmą pod lupę pióra sikory modrej.
Fot. © Francis C. Franklin / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Zagadnienie powstawania koloru ptasich piór wziął pod lupę dr Szymon Drobniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zamierza on wyjaśnić, w jaki sposób kondycja ptaka czy czynniki środowiskowe determinują powstanie tego a nie innego odcienia upierzenia. W ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki będzie badał dwa gatunki ptaków – sikorę modrą i wróbla.

Nie każdy odcień ptasich piór to kolor strukturalny, czyli powstały dzięki specyficznej nanostrukturze powierzchni piór (szerzej pisaliśmy o tym w tym artykule). Za czarną barwę upierzenia odpowiada melanina, czyli barwnik występujący również u człowieka, natomiast za kolor żółty – karotenoidy, barwniki liści i owoców. Natomiast lekko połyskliwy, intensywnie niebieski odcień piór na przykład sikorki to już kolor strukturalny. I to właśnie mechanizm jego powstawania najbardziej fascynuje naukowców.

Dr Drobniak podkreśla, że wyniki badań znajdą zastosowanie praktyczne – mogą posłużyć do otrzymania nowej generacji farb, odpornych na światło i nigdy nie blednących. Również inni naukowcy pracują nad tą technologią, m.in. profesor Vinothan N. Manoharan z Uniwersytetu Harvarda czy badacze z Uniwersytetu Sheffield. Trzymamy jednak kciuki za naszych rodaków i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się odtworzyć niezwykłą strukturę ptasich piór i wykorzystać ją w branży farbiarskiej.

Źródło: PAP