a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweWielki przełom – półprzewodnikowa farba w sprayu

Wielki przełom – półprzewodnikowa farba w sprayu

Najnowsze odkrycie prof. Oany Jurchescu i jej zespołu może być prawdziwą rewolucją w świecie nowoczesnych technologii. Badaczom z Wake Forest University udało się opracować nanoszoną natryskowo organiczną farbę półprzewodnikową, dzięki której możliwa będzie produkcja ogromnych ekranów dotykowych lub przezroczystych ogniw słonecznych na oknach.

półprzewodnikowa farba w sprayu

fot. lusi (rgbstock.com)

Sam pomysł półprzewodnikowych powłok nie jest oczywiście nowością – z rozwiązania takiego korzysta obecnie cała masa urządzeń elektronicznych. Metody stosowane jednak do otrzymywania takich cienkowarstwowych tranzystorów, takie jak wylanie roztworu na stacjonarne podłoże (ang. drop casting) lub na podłoże wirujące (ang. spin coating), można wykorzystać tylko dla bardzo małych powierzchni. Jest to bariera technologiczna, którą od kilku lat próbowano pokonać.

Sukces odniosła profesor Oana Jurchescu, której nanoszona natryskowo półprzewodnikowa farba ma równie dobre właściwości elektryczne, jak powłoki uzyskiwane poprzez wylanie roztworu. Można ją aplikować na dowolnie duże powierzchnie i na dowolny rodzaj podłoża – od plastiku i metalu aż po ludzką skórę. Według prof. Jurchescu nanoszenie tej farby jest tak proste jak tworzenie graffiti na ścianie.

Co to oznacza w praktyce? Prof. Jurchescu odpowiada:

Ekrany telewizorów tak wielkie, jak tylko sobie wymarzymy. Będą dotykowe i będzie można je zwijać i rozwijać w zależności od sytuacji.

Do tego przezroczyste ogniwa słoneczne na oknach, dachach samochodów i przystanków autobusowych, „inteligentna odzież” czy długopisy z „rozwijanymi” ekranami elektronicznymi. Możliwości jest wiele. Tylko patrzeć, jakie pomysły zrodzą się w nieskrępowanej już barierami technologicznymi wyobraźni technologów.

Źródło: european-coatings.com, journalnow.com