REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem pistoletu lakierniczego

Pistolety lakiernicze można najczęściej znaleźć w warsztatach lakierników samochodowych, gdyż służą im one do pokrywania karoserii lakierem. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, nie tylko w celach renowacyjnych. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem pistoletu lakierniczego, by wybrać najlepszy.

Pistolety lakiernicze można najczęściej znaleźć w warsztatach lakierników samochodowych, gdyż służą im one do pokrywania karoserii lakierem. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, nie tylko w celach renowacyjnych. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem pistoletu lakierniczego, by wybrać najlepszy.

fot. DeVilbiss

fot. DeVilbiss

Działanie pistoletu lakierniczego

Pistolety lakiernicze działają jak puszki sprayu. Lakier wypuszczany jest pod ciśnieniem przez dyszę rozpylającą, co zapewnia wysoką precyzję malowania. Pistolety wyposażone są w dyszę, iglicę domykającą otwór dyszy, język spustowy, który steruje iglicą, a także zaworem powietrza, oraz w głowicę powietrzną, która też odpowiada za strumień materiału lakierniczego. Można z nich korzystać wielokrotnie oraz, w zależności od rodzaju prac, wybrać dla siebie pistolet nisko- lub wysokociśnieniowy.

Rodzaje pistoletów lakierniczych

Jeśli chodzi o ciśnienie, pistolety lakiernicze dzieli się na:

  • LVLP – niskociśnieniowe, z niskim zużyciem materiału,
  • LVMP – niskociśnieniowe, ze średnim zużyciem powietrza.
  • HVLP – niskociśnieniowe,
  • RP – o zredukowanym ciśnieniu,
  • HP – wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze.

Dysze w pistoletach niskociśnieniowych zawierają więcej otworów, co sprawia, że rośnie ilość wydmuchiwanego lakieru, a ciśnienie spada. Dzięki dodatkowemu użyciu tu farby o niskiej lepkości można uzyskać efekt pokrycia blachy cienką i równomierną warstwą lakieru. Pracując z pistoletem niskociśnieniowym musimy znajdować się blisko malowanej powierzchni. Wysokociśnieniowe pistolety cechują się jednak dużo krótszym czasem malowania. W ramach pójścia na kompromis powstały pistolety o zredukowanym ciśnieniu. Pozwalają one zaoszczędzić trochę czasu, a jednocześnie zachować cienką powłokę lakieru. Rodzaj pistoletu dobiera się do rodzaju wykonywanych prac.

Jak obchodzić się z pistoletem lakierniczym?

Bez względu na to, jaki rodzaj lub markę pistoletu wybierzemy, należy przestrzegać kilku zasad, które mogą znacznie wpłynąć na trwałość oraz sprawność urządzenia. Lekceważenie tych zasad może spowodować utratę precyzji działania pistoletu, nierównomierną jego pracę, brak szczelności i tym podobne. Pistolet lakierniczy jest narzędziem niezwykle precyzyjnym i wymaga wyjątkowego traktowania. W instrukcji dołączonej do pistoletu znajdują się informacje, jak należy operować pistoletem lakierniczym. Mowa np. o tym, że konieczne jest obchodzenie się z pistoletem  ostrożnie oraz przechowywanie go w miejscu, w którym nie istnieje ryzyko uszkodzenia bądź zabrudzenia. Trzeba również czyścić pistolet zaraz po skończeniu korzystania z niego, a także poddawać narzędzie okresowej konserwacji.

Zanim wybierze się idealny sprzęt do swoich prac, trzeba poznać rodzaje pistoletów, sposób użytkowania, wszystkie specyfikacje opisujące pistolet, a także najczęściej popełniane błędy wynikające z nieprawidłowego korzystania z narzędzia. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie wyboru ze sprzedawcą oryginalnych pistoletów, co zapewnia np. dystrybutor DeVilbiss. Zakup tego typu sprzętu jest niemałym wydatkiem, dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA