W roku 2021 głównym konsumentem pigmentów perłowych był rynek farb i powłok. Ale według ekspertów Allied Market Research w najbliższych latach rozwój rynku napędzać będzie przede wszystkim zupełnie inna branża.
Zgodnie z raportem opublikowanym przez Allied Market Research w roku 2021 światowy rynek pigmentów perłowych wart był 1,2 mld $, zaś pod względem zastosowania największym konsumentem tego typu pigmentów była branża farb i powłok. Do roku 2031 rynek ma osiągnąć wartość 2,2 mld $, co oznacza wzrost na poziomie 6,3% rocznie.
Lakiery, tusze i tworzywa sztuczne
Pigmenty perłowe stosowane są, by otrzymać połyskliwe, perłowe wykończenie na podłożu pokrytym dodatkowo warstwą pośrednią. Ostateczny kolor i jasność pigmentu perłowego zależy od grubości oraz współczynnika odbicia warstwy pośredniej. W ten sposób uzyskać można szerokie spektrum odcieni farb i lakierów. Popularne kolory otrzymywane przy użyciu również pigmentów perłowych to m.in. biały, srebrny, niebieski, zielony, różowy czy czerwony.
Pigmenty perłowe stosowane są również do otrzymywania ciekawych efektów jako składnik lakierów nawierzchniowych. W przypadku tuszów drukarskich zapewniają mieniący się nadruk, dobrze współgrają również z odcieniami metalicznymi. W branży tworzyw sztucznych wykorzystuje się je natomiast w produkcji toreb plastikowych, opakowań na żywność, jednorazowych kubków i talerzy, zabawek i części elektrycznych.
Branża kosmetyczna napędza rynek
Wzrost sprzedaży pigmentów perłowych związany jest z ich szerokim zastosowaniem w różnych branżach – m.in. wspomnianych farb i powłok, tworzyw sztucznych i tuszów drukarskich, a także kosmetyków. Z analiz ekspertów wynika, że to właśnie przede wszystkim zapotrzebowanie ze strony branży kosmetycznej i higieny osobistej napędzać będzie rozwój rynku w prognozowanym okresie. Jak komentuje Yerukola Eswara Prasad – dyrektor działu Materials and Chemicals w Allied Market Research:
Wzrost zapotrzebowania na pigmenty perłowe w przemyśle kosmetycznym i higieny osobistej w połączeniu ze wzrostem dochodów światowej populacji powinien korzystnie wpłynąć na rynek pigmentów perłowych w najbliższych latach. Coraz popularniejszy weganizm ograniczy jednak popyt na naturalne ekstrakty z pereł, co może przyhamować rozwój rynku.
Kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry stały się dziś nieodłącznym elementem nowoczesnego stylu życia. Ze względu na znaczenie, jakie przywiązuje się dziś do wyglądu, odnotowuje się coraz wyższą sprzedaż tego typu wyrobów – a tym samym rosnące zapotrzebowanie na pigmenty perłowe, stosowane w ich produkcji.
Mikowy tlenek żelaza coraz popularniejszy
W raporcie Allied Market Research rynek podzielony został według rodzajów pigmentów, ich zastosowania oraz regionu. Wśród rodzajów pigmentów wyróżniono naturalny ekstrakt z pereł, dwutlenek tytanu, mikę żelazową [mica ferric], tlenek mikowy [oxide mica] i inne.
Najszybciej rosnącym segmentem rynku jest mikowy tlenek żelaza [ferric oxide mica], Fe2O3. To naturalnie występujący tlenek żelaza o warstwowej strukturze przypominającej strukturę miki, czarnym odcieniu oraz silnych właściwościach barierowych w różnych środowiskach. Jest stosowany jako pigment perłowy oraz środek blokujący promieniowanie UV w farbach i powłokach, tuszach, tworzywach sztucznych, produktach gumowych i szkle. Wykorzystuje się go również m.in. na diamentach i metalach szlachetnych.
Główni producenci
W raporcie wymienieni zostali również najważniejsi producenci pigmentów perłowych. Są to: BASF SE, Eckart GmbH, Geotech International B.V., Sun Chemical, RIKA Technology Co., Ltd., Kromachem Ltd, IFC Solutions, Zhejiang Ruicheng New Material Co., Ltd., Chemical Technologies SIA oraz Kuncai Americas, LLC.
Źródło: Allied Market Research