REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Krótko o pigmentach i ich parametrach jakościowych

Poszczególne pigmenty charakteryzują się różnymi właściwościami, które decydują o tym, czy nadają się one jako dodatek do farb określonego zastosowania czy nie. Najważniejsze z nich to stabilność, przezroczystość oraz intensywność uzyskanego koloru.

pigmenty

Fot. renovatura / Foter.com / CC BY-SA

Jakościowe parametry pigmentów, takie jak stabilność, intensywność koloru czy przezroczystość, zależą w dużej mierze od ich struktury molekularnej i krystalicznej oraz od rozmiaru ich cząsteczek.

Odporność na światło jest oczywiście jedną z najważniejszych cech pigmentów – jeśli nie jest ona wystarczająca, kolor pod wpływem światła szybko blednie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku farb architektonicznych, przede wszystkim elewacyjnych, narażonych na silne nasłonecznienie, ale także tych do stosowania wewnątrz. Odpowiednią światłotrwałość można zapewnić, stosując pigmenty o odpowiednio dużych cząsteczkach, takie bowiem są najmniej podatne na blaknięcie.

Od rozmiarów cząsteczki zależy też przezroczystość pigmentów – im mniejsza, tj. bardziej zbliżona do długości fali światła widzialnego, tym bardziej przezroczysty jest materiał. W tym wypadku znaczenie ma jednak także kształt molekuł. Rozwinięta, nieregularna powierzchnia rozprasza światło we wszystkich kierunkach, co skutkuje mniejszą przezroczystością. Dlatego też tlenki żelaza w kształcie igieł charakteryzują się wysoką przezroczystością, mimo że chemicznie są identyczne z nieprzezroczystymi tlenkami żelaza o cząsteczkach przypominających płatki śniegu.

Informacji na temat intensywności koloru dostarcza widmo danego pigmentu. Jeśli pik absorbancji jest ostry i wąski, możemy liczyć na czystą, jasną i intensywną barwę. Jeżeli natomiast pik rozlewa się na szerszym zakresie długości fal, to kolor będzie mieszanką różnych odcieni i będzie sprawiał wrażenie rozmytego.

Źródło: Coatings Tech

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA