REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pigment YInMn-Blue dostępny już także dla artystów

Niebieski pigment YInMn-Blue, o którego odkryciu głośno było kilka lat temu, za zgodą EPA został w pełni skomercjalizowany i dopuszczony również do użytku artystycznego. To pierwszy od ponad dwustu lat nowy kolor otrzymany w laboratorium.

pigment YInMn-Blue The Shepherd Color Company

Fot. arch. The Shepherd Color Company

Producent pigmentów The Shepherd Color Company ogłosił w zeszłym tygodniu, że pigment znany jako YInMn-Blue trafił do rejestru TSCA (Toxic Substance Control Act) amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Oznacza to, że ten niebieski pigment jest już dostępny do użytku komercyjnego i artystycznego.

Nie tylko na dachy

O pigmencie YInMn-Blue, nazwanym tak od swojego składu chemicznego, pisaliśmy już kilkukrotnie. Jest to pierwszy od ponad 200 lat kolor otrzymany sztucznie w laboratorium. W trakcie swoich zajęć ze studentami odkrył go naukowiec z Oregon State University, prof. Mas Subramanian.

Pigment natychmiast zwrócił na siebie uwagę wszystkich – intensywnym odcieniem, wytrzymałością, a także wysokim współczynnikiem odbicia promieni podczerwonych, dzięki czemu pokryte nim obiekty nawet w upalnym klimacie nie wymagają tak intensywnego chłodzenia. Bardzo szybko plany związane z komercjalizacją pigmentu ogłosiła firma Shepherd Color Company, która w ramach akcji „Cool Roofs Initiative” udowodniła, że idealnie nadaje się on jako składnik farb dachowych.

Zgodę na użycie przemysłowe pigmentu, dostępnego pod nazwą handlową Blue 01G513, EPA wydała w roku 2017. Jak twierdzi producent, „firmy produkuję wysokiej jakości powłoki i tworzywa sztuczne były pod wrażeniem jego doskonałego krycia i intensywnego koloru oraz wysokiego współczynnika odbicia”. Dodaje, że pigment jest też bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Obecnie piękny odcień YinMn-Blue będą mogli wykorzystywać również artyści.

Przepis na stabilny pigment

Problem z niebieskimi pigmentami otrzymywanymi w laboratorium polega przede wszystkim na tym, że są niestabilne. Szybko bledną, często bywają toksyczne. W przypadku pigmentu odkrytego przez prof. Subramaniana było jednak inaczej, ponieważ jest to środek uzyskany w bardzo wysokiej temperaturze – ponad 1000°C. Jak zwraca uwagę odkrywca nowego pigmentu:

Większość pigmentów jest odkrywanych przez przypadek. Jest tak, ponieważ kolor zależy nie tylko od składu chemicznego, ale również od skomplikowanego układu atomów w strukturze krystalicznej. Najpierw więc ktoś musi uzyskać materiał, a dopiero później zbadać jego strukturę krystaliczną, by wytłumaczyć, skąd wziął się kolor.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie prof. Subramanian dokonał też innego ważnego odkrycia. Otrzymał bardzo wytrzymałe niebieskie pigmenty oparte na hibonicie – minerale, który wchodzi w skład meteorytów. Są one niezwykle stabilne termicznie, a do tego odporne nawet na silne kwasy i zasady.

Źródło: The Shepherd Color Company, paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA