REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Pigment carbon black do 2025 – raport Ceresany

Firma Ceresana już po raz trzeci przygotowała raport na temat światowego rynku pigmentu carbon black. Rynek niezmiennie rośnie – w roku 2025 jego światowa produkcja powinna wynieść już 15 mln ton.

pigment carbon black Ceresana

Fot. Rani_Ramli / pixabay.com

62% światowej konsumpcji tego pigmentu carbon black w roku 2017 przypadło Azji i Pacyfikowi. Ponieważ region ten rozwija się szybciej niż reszta świata, w ciągu następnych siedmiu lat ma jeszcze zwiększyć swój udział (do 65%). Spośród państw azjatyckich najwięcej tego czarnego pigmentu zużywają Chiny (4,7 mln ton rocznie), a zapotrzebowanie w tym kraju, zgodnie z przewidywaniami, będzie jeszcze rosło. Drugi region o największym zapotrzebowaniu na pigment carbon black to Ameryka Północna, zaś trzeci – Europa Zachodnia.

Na całym świecie rośnie również produkcja tego pigmentu. Azja i Pacyfik jest liderem zarówno jeśli chodzi o konsumpcję, jak i produkcję – ponad 64% pigmentu carbon black wyprodukowanego na świecie w 2017 pochodziło właśnie w Azji. Na drugim miejscu, z dość dużym odstępem, uplasowała się Ameryka Północna, a na trzecim – Europa Wschodnia. Ze względu na stałe zwiększanie zdolności produkcyjnej, zwłaszcza w Chinach i Indiach, Azja i Pacyfik umocni jeszcze swoją dominację – w roku 2025 ma już produkować ok. 10 mln ton pigmentu rocznie.

Obecnie najważniejszym obszarem zastosowań carbon black są opony. W roku 2017 do ich produkcji wykorzystano na całym świecie ok. 9 mln ton tego pigmentu. Na drugim miejscu znajdują się produkty gumowe do zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Poza tym stosowany jest on także w przemyśle chemicznym, inżynierii mechanicznej, branży budowlanej, elektrycznej i elektronicznej. Wykorzystuje się go do produkcji taśm transportowych, rur, profilów, kabli, folii na dachy. Znajduje także zastosowanie w produkcji tuszów, tworzyw sztucznych oraz farb i powłok, jednak udział tych sektorów jest stosunkowo niewielki.

Zachęcamy również do lektury tekstu na temat poprzedniego raportu Ceresany dotyczącego carbon black.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA