a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowePierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych

Pierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych

Europejski producent otworzył w Wielkiej Brytanii centrum testowania łopat turbin wiatrowych. Umożliwia on przeprowadzanie symulacji z niebywałą prędkością ponad 170 m/s.

Fot. arch. AkzoNobel

Firma AkzoNobel w zakładzie w Felling w Wielkiej Brytanii otworzyła niedawno ośrodek testowania łopat turbin wiatrowych. Jest on w stanie przeprowadzać symulacje z prędkością o połowę mniejszą od prędkości dźwięku.

Trzy razy więcej testów

Wielomilionowa inwestycja wesprze rozwój marki powłok ochronnych International® firmy, zaopatrującej farmy wiatrowe na całym świecie. Naukowcy z nowego obiektu, który może naśladować wszystkie możliwe trudne warunki pogodowe, będą teraz w stanie potroić liczbę testów erozji deszczowej przeprowadzanych co tydzień. Na najwyższych obrotach tzw. test „śmigłowcowy” jest w stanie osiągnąć prędkość 176m/s. Jak mówi Ralph Slikkerveer, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale Marine and Protective Coatings firmy AkzoNobel:

Dzisiejszy dzień wyznacza nowy, ekscytujący rozdział w naszej długiej historii zrównoważonych innowacji i rozwoju produktów. Wprowadzenie światowej klasy testów we własnym zakresie – gdzie możemy natychmiast generować dane, analizować wyniki i wydłużać okresy testowe – zmieni nasz wkład w innowacje w sektorze energetyki wiatrowej. Jako jeden z liderów rynku będziemy mogli w bardziej znaczący sposób uczestniczyć w dyskusjach na temat prognozowania żywotności systemów powłok ochronnych dla łopat turbin wiatrowych.

Aby wesprzeć testy ultraszybkie, nowy obiekt został wyposażony w zbiornik do recyklingu wody o pojemności 1000 litrów. Podczas testowania można regulować, zgodnie z wymaganiami, natężenie przepływu wody, a także temperaturę wody i powietrza. Jak wyjaśnia Slikkerveer:

Powłoki ochronne, które będziemy testować, pomogą w przyszłości zapewnić łopatom turbinowym naszych klientów odporność na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Będziemy teraz w stanie przeprowadzać bardziej opłacalne i przyspieszone testy nowych produktów, oferując naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania – w czasie, gdy globalne inwestycje w projekty wiatrowe stale rosną.

Według Slikkerveera to kolejny dowód na to, że AkzoNobel wyznacza standardy branżowe dzięki innowacjom opartym na zrównoważonym rozwoju, stale poszerzając swoje przełomowe portfolio produktów i technologii.

Kompletne rozwiązania dla turbin wiatrowych

Zakład Felling wytwarza międzynarodowe produkty od 1904 roku i ma ugruntowaną pozycję jako globalne centrum badań i rozwoju marki.

AkzoNobel jest obecnie jedyną globalną firmą produkującą farby i powłoki, która może dostarczyć kompletne rozwiązania dla turbin wiatrowych, od czubka łopaty po fundamenty – na całym świecie pokryto jego produktami ponad 80 000 instalacji energetyki wiatrowej.

Źródło: AkzoNobel