REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Państwa UE przeciw nowej klasyfikacji bieli tytanowej

W trakcie zeszłotygodniowego seminarium ekspertów większość państw członkowskich Unii opowiedziało się przeciwko klasyfikacji dwutlenku tytanu jako rakotwórczego. Komisja Europejska nie zamyka jednak sprawy.

klasyfikacja TiO2 głosowanie UE

Fot. ulleo / pixabay.com

Dziewięć państw, których przedstawiciele byli obecni na seminarium w zeszłym tygodniu, opowiedziało się przeciwko nowej klasyfikacji. Czwórka natomiast poparła projekt. Zgodnie z obecną propozycją Komisji oznaczenia o działaniu rakotwórczym dotyczyć miałyby tylko farb proszkowych na bazie bieli tytanowej, tylko ta forma bowiem sprzyja wdychaniu lotnych cząstek dwutlenku tytanu – a właśnie w tej postaci ma on rzekomo działanie kancerogenne.

Zgodnie z nowymi przepisami Komisja może podjąć ostateczną decyzję bez zgody państw członkowskich, i prawdopodobnie tak właśnie się stanie. Wciąż nie jest jasne, czy powinna wcześniej dokładnie zbadać i wziąć pod uwagę efekt nowych regulacji na przemysł. Branża farb wywiera w tej sprawie na Komisję silny nacisk – petycja została podpisana przez 300 firm i stowarzyszeń.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA), Komisja Europejska zamierza podjąć formalną decyzję już w październiku. Po tym fakcie branża farb otrzyma przynajmniej 20 miesięcy na dostosowanie się do nowych regulacji.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA