REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Opóźniacze palenia ze skrobi i odplamiacza

Wystarczyło kilka składników dostępnych w większości sklepów, żeby upichcić kilka zaskakująco skutecznych opóźniaczy palenia. Specjaliści z National Institute of Standards and Technology postawili na prostotę – i był to strzał w dziesiątkę!

opóźniacze palenia

Fot. joelsp / Foter.com / CC BY-NC-SA

Naukowcy z NIST otrzymali dziewięć wodorozcieńczalnych mieszanek, których składnikami są m.in. skrobia ziemniaczana, żel z wodorostów, odplamiacz, glinka i jeszcze kilka innych środków codziennego użytku. Jak wykazały testy, aż sześć spośród uzyskanych opóźniaczy palenia było w stanie zredukować maksymalną szybkość wydzielania ciepła – podstawowy miernik palności – poliuretanowej pianki o co najmniej 63% (w stosunku do pianki bez dodatków).

Krzyżowy ogień badań

Zachęceni tak dobrymi wynikami badacze postanowili poddać najbardziej obiecującą mieszankę – opartą m.in. na skrobi oraz składniku dezodorantów zawierającym bor – dalszym testom. Krótko mówiąc polegały one na spalaniu poduszek wykonanych z poliuretanowej pianki.

W przypadku pianki bez dodatków ogień ogarniał całą poduszkę w ciągu 90 sekund od zapłonu, a po niecałych dwóch minutach element ulegał całkowitemu zwęgleniu. Jeśli zaś chodzi o poduszkę z opóźniaczem palenia, po 90 sekundach wciąż pozostawała nietknięta, mimo że pokrywająca ją tkanina spłonęła dużo wcześniej. Zanotowano spadek całkowitego uwolnionego ciepła aż o 71%.

30% śmierci w pożarach z powodu płonących mebli

Według danych National Fire Protection Association w roku 2013 to właśnie płonące meble były główną przyczyną ok. 30% śmierci w domowych pożarach. Kanapy, fotele czy krzesła stające w ogniu za sprawą papierosa czy stojącego zbyt blisko piecyka mogą być źródłem pożaru lub jego katalizatorem, przysłowiową „oliwą do ognia”.

Nic dziwnego, że technolodzy usilnie szukają skutecznych, a przy tym nietoksycznych i łatwych w aplikacji opóźniaczy palenia. Nowe środki zaproponowane przez NIST spełniają wszystkie te wymogi. Są efektywne, co potwierdzają wyniki badań, a także nieszkodliwe, bo otrzymywane ze składników, których używamy na co dzień. Mogą być więc alternatywą dla wycofanych niedawno ze sprzedaży opóźniaczy palenia na bazie halogenków.

Wymieszać i podgrzać

W przeciwieństwie do opracowywanych wcześniej wielowarstwowych powłok nowe opóźniacze palenia NIST są nanoszone na poduszki w bardzo prosty sposób. Wystarczy dodać składniki do wody, podgrzać, mieszać aż powstanie żel, a następnie schłodzić. Całość w zależności od rodzaju mieszanki trwa od 30 minut do dwóch godzin. Aby otrzymać równomierne pokrycie, piankę na dwie minuty zanurza się w tak powstałym roztworze.

Przed wprowadzeniem do sprzedaży potrzebne są jeszcze dodatkowe badania. Już teraz jednak, ze swoją wysoką skutecznością i wyjątkowo prostą aplikacją, powłoki ze skrobi i innych drobiazgów rodem z osiedlowego sklepu stanowią bardzo obiecującą opcję dla przemysłu.

Odkąd Komisja Europejska podjęła decyzję, że stosowany powszechnie od lat opóźniacz palenia HBCD ma zostać wycofany, pojawiło się dla niego wiele potencjalnych alternatyw. Do walki z ogniem naukowcy i technolodzy proponują m.in. polistyren, nanorurki węglowe, grafen, a nawet kwas DNA.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA