a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo tworzyw sztucznychOdporna na zabrudzenia powłoka na ekrany dotykowe od JDSU i SCHOTT

Odporna na zabrudzenia powłoka na ekrany dotykowe od JDSU i SCHOTT

Dwaj światowi giganci specjalizujący się w technologiach i materiałach towarzyszących ludziom w życiu codziennym zjednoczyli swe siły, by opracować wysokiej jakości powłokę, pozwalającą raz na zawsze zapomnieć o odciskach palców na wyświetlaczach dotykowych.

Ekran bez pokrycia (fot. arch. SCHOTT)

Ekran z pokryciem DARO (fot. arch. SCHOTT)

Jednym z poważnych mankamentów coraz powszechniejszych ekranów dotykowych są odciski palców pozostające na wyświetlaczu, nieestetyczne i trudne do zmycia. Dlatego też specjaliści od farb i materiałów dążą do opracowania powłok ochronnych eliminujących ten problem.

Firma JDSU ogłosiła w tym celu współpracę z SCHOTT, wytwórcą nowoczesnych materiałów i szkieł. Owocem kontraktu ma być wysokiej jakości pokrycie, wytrzymałe, antyrefleksyjne i oleofobowe (DARO – ang. durable anti-reflexive oleophobic). Dzięki właściwościom antyrefleksyjnym doskonale przepuszczalna warstwa zapewnia dobrą jakość obrazu, zaś za sprawą oleofobowości drobiny tłuszczu nie przylegają do jej powierzchni, pozwalając dłużej utrzymać ekran w czystości. Pierwsze obszary, w których powłoka ta ma znaleźć zastosowanie, to interaktywne kioski w miejscach publicznych, maszyny do gry w kasynach oraz narzędzia medyczne i wyposażenie łodzi.

Jak twierdzi Dave Soberanis, manager JDSU, obydwa koncerny mają nadzieję, że z połączenia ich czołowych technologii powstanie produkt, który zaspokoi potrzeby rynku wyższej klasy wyświetlaczy. Przejrzysty, nieodbijający ekran, dużo prostszy w utrzymaniu niż dotychczas dostępne, powinien spotkać się z dużym zainteresowaniem klientów.

Powłoka nad którą pracują JDSU i SCHOTT ma być bardzo wytrzymała, odporna na tarcie (znosząca do 450000 otarć), chemicznie obojętna, dzięki czemu nie ulega przebarwieniom, i pozwalająca zachować doskonałą jakość obrazu.

JDSU, firma o światowym zasięgu, posiadająca placówki na terenie obu Ameryk, Europy, na Środkowym Wschodzie i w obszarze Azji i Pacyfiku, zajmuje się głównie nowoczesnymi technologiami dla komunikacji. Jej główny cel to tworzenie produktów i rozwiązań, które towarzyszą ludziom i pomagają im w życiu codziennym. Podobne zadania stawia sobie SCHOTT – istniejąca od 125 lat grupa, specjalizująca się w szkle oraz materiałach specjalnych do zastosowania przede wszystkim w optyce, farmacji, urządzeniach gospodarstwa domowego oraz energetyce słonecznej.

źródło: www.specialchem4coatings.com