a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneOdnów mebel na wiosnę!

Odnów mebel na wiosnę!

Jesteś zmęczony swoim starym, nudnym drewnianym meblem? Nie wyrzucaj go! Zawsze możesz oddać go w ręce jednej z firm, zajmujących się renowacją, lub… spróbować swoich sił samemu. Nie ma się czego bać – przecież nic nie ryzykujesz! Oto plan działania dla ciebie, przygotowany przez Paint Quality Institute.

odnów mebel Paint Quality Institute

Fot. Paint Quality Institute

Krok pierwszy. Wybierz mebel, który chcesz odnowić. Może to być komoda, stolik, skrzynia czy nieduża szafa – wszystkie są w rozmiarze, który pozwala popracować nad nimi samodzielnie, a do tego to wdzięczne obiekty renowacji, bowiem odrobina farby diametralnie odmienia ich wygląd.

Krok drugi. Usuń wszelkie uchwyty, gałki i elementy metalowe. Wyczyść dokładnie mebel, z zewnątrz i od wewnątrz.

Krok trzeci. Przyjrzyj się powierzchni mebla. Jeśli jest połyskliwa, przeszlifuj ją przy pomocy papieru ściernego o średniej ziarnistości. Nie ma potrzeby szlifowania aż do nagiego drewna – chodzi tylko o to, aby powierzchnia była nieco bardziej szorstka, co zwiększy przyczepność farby. Jeśli od początku jest matowa, możesz pominąć ten krok.

Krok czwarty. Przy pomocy suchej szmatki przeczyść powierzchnię po szlifowaniu, a następnie nanieś warstwę 100% podkładu akrylowego. Pozwoli on ukryć plamy na powierzchni i sprawi, że warstwa farby będzie lepiej przylegać.

Krok piąty. Po wyschnięciu podkładu delikatnie przeszlifuj pokrytą nim powierzchnię mebla papierem ściernym o drobnej ziarnistości. I znów przy pomocy szmatki usuń pył.

Fot. Paint Quality Institute

Fot. Paint Quality Institute

Krok szósty. Najciekawszy! Wybór koloru farby. Wybierz albo intensywny odcień, który przykuje uwagę, albo taki, który pasował będzie do innych obiektów w pomieszczeniu. Intrygujący kontrast albo harmonijne dopełnienie – obydwa podejścia będą dobre.

Wybierz wysokiej jakości farbę akrylową. Te najlepsze tworzą na podłożu gładką, jednolitą powłokę bez śladów pędzla czy wałka. Nałóż przynajmniej dwie warstwy, każdą z nich pozostawiając do wyschnięcia przez noc. Po wyschnięciu delikatnie przeszlifuj każdą warstwę i przetrzyj szmatką, by usunąć pył.

Krok siódmy (opcjonalny, ale zalecany). Na koniec najlepiej zastosuj warstwę lakieru poliuretanowego lub wosku do mebli – zapewni to twojemu meblowi ochronę na kolejne lata i ułatwi jego czyszczenie.

Odstaw mebel do całkowitego wyschnięcia jeszcze na dzień lub dwa, zamontuj z powrotem (lub wymień) metalowe okucia i uchwyty, i… ciesz się swoim nowym-starym meblem. Nie było tak trudno, prawda?

Źródło: Paint Quality Institute