REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Odnawialne surowce – jak rozwiązać problemy

Wykorzystanie odnawialnych surowców do produkcji spoiw dla farb będzie rosło – twierdzi dr Toine Biemans, szef działu badawczo-rozwojowego firmy Worlée-Chemie. I podaje konkretne rozwiązania, jak poradzić sobie choćby z problemem konkurowania z przemysłem żywieniowym.

odnawialne surowce

Fot. ElisaRiva / pixabay.com

Jak zapewnia dr Biemans w rozmowie dla portalu European Coatings, wykorzystanie naturalnych surowców będzie rosło, ponieważ z jednej strony mamy ich coraz więcej, z drugiej – coraz silniejsze jest wsparcie instytucji dla badań dotyczących ich wykorzystania. A to sprzyjająca, a nawet wręcz niezbędna okoliczność, ponieważ większość z tych surowców to związki zupełnie obce branży farb, posiadające inne właściwości niż stosowane obecnie materiały, dlatego muszą być gruntownie przebadane.

Konieczne jest przede wszystkim stałe źródło materiałów wyjściowych, z których otrzymywane będą surowce, oraz dopracowany proces konwersji przemysłowej w surowiec stosowany do produkcji farb. Dopiero wówczas można będzie ustalić ich przystępne ceny.

Jak nie wchodzić w drogę przemysłowi spożywczemu?

Jednym z podstawowych problemów związanych z wykorzystaniem naturalnych surowców jest konkurowanie z przemysłem spożywczym. Jak sobie z nim poradzić? Są przynajmniej dwa sposoby. Po pierwsze – możemy wykorzystać ziemię do upraw przemysłowych w okresach, kiedy nie jest akurat wykorzystywana do uprawy roślin do spożycia, a więc kiedy z konieczności leży ugorem.

Druga możliwość to stosowanie mieszanego międzyplonu. Dwa kompatybilne zboża są wówczas mieszane na jednej ziemi, ale jedno jest przeznaczone do spożycia, drugie – uprawiane w celach przemysłowych. Rośliny te można dobierać w taki sposób, aby uzyskać dodatkowe korzyści, na przykład określone połączenia upraw sprawiają, że wyrasta mniej chwastów, a to oznacza mniejsze zużycie pestycydów. Jak zapewnia dr Biemans, obie te techniki zostały już przetestowane i mogą być w praktyce wykorzystane.

Badania? Potrzebne wsparcie!

Przed technologami stoi jednak jeszcze jedno duże wyzwanie. Odnawialne surowce mają z natury inne właściwości niż petrochemiczne, stosowane dziś powszechnie w branży farb. Zmodyfikowanie surowca w taki sposób, aby klient mógł nim zastąpić surowiec petrochemyczny bez żadnych konsekwencji, wymaga gruntownej wiedzy na temat składników pochodzenia biologicznego oraz ich wpływu na właściwości materiału. I nad tym właśnie pracują obecnie naukowcy na wielu doskonałych uniwersytetach.

Potrzebne jest jednak wsparcie finansowe ze strony władz, zwłaszcza w zakresie wspierania współpracy biznesu i nauki. To problem dotykający szczególnie firm średniej wielkości, które nie spełniają definicji SME, ale zarazem są zbyt małe, by samodzielnie finansować takie przedsięwzięcia. Mamy ogromny potencjał dla innowacji – trzeba go tylko wykorzystać.

Na temat wykorzystania naturalnych surowców w branży farb oraz problemów, jakie są z tym związane, pisaliśmy również w ostatnim czasie w tekstach Naturalne surowce – to nie takie proste! oraz Naturalne surowce – kiedy wreszcie opanują przemysł?

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA