a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweOchronne powłoki na historyczne okna

Ochronne powłoki na historyczne okna

Mówi się, że czas kruszy mury, ale czy coś może zaszkodzić także oknom historycznych budynków? Okazuje się, że tak. Przenoszone z deszczem zanieczyszczenia powietrza zapoczątkowują korozję szkła i jego stopniową degradację. Aby temu zapobiec, włoscy badacze zaproponowali ochronne powłoki otrzymywane metodą zol-żel.

ochronne powłoki na historyczne okna

fot. randykun (sxc.hu)

Czemu akurat zol-żel? Ponieważ jest to technologia bardzo skuteczna, jeśli chodzi o otrzymywanie ochronnych warstw na szkło z prekursorów na bazie alkoholanów krzemu. Naukowcy postanowili opracować hybrydową, hydrofobową (odpychającą wodę) powłokę, która musiała być oczywiście bezbarwna i w pełni przezroczysta. Naniesiona została metodą zanurzeniową (czyli po prostu poprzez zanurzenie szkła w kąpieli – po wynurzeniu osadzony na powierzchni żel wysycha i krzepnie).

Pierwszym krokiem było sprawdzenie, czy powłoka jest homogeniczna – czy jej właściwości są takie same na całej powierzchni szkła. Sprawdzono to poprzez badanie kąta zwilżania. Okazało się, że zwilżalność (mówiąca o tym, jak bardzo materiał „lubi” wodę) była na całej powierzchni podobna, zaś wzbogacenie powłoki o długie łańcuchy alkilowe pozwala uzyskać pożądane właściwości – większą hydrofobowość.

Powłoki, dla których udało się uzyskać najlepszą przezroczystość i najwyższy kąt zwilżania (czyli największą hydrofobowość), zostały zaaplikowane na próbkach imitujących historyczne szkło. Przed i po aplikacji zbadano przy pomocy spektrofotometru kolor nanoszonego materiału; ku zadowoleniu naukowców okazało się, że odcień się nie zmienił.

Prawdziwą próbą dla warstwy było jednak przyspieszone starzenie – poddanie działaniu światła UV i atmosfery o wysokiej zawartości SO2. W ten sposób badacze mogli w przybliżeniu stwierdzić, jak materiał będzie zachowywał się w rzeczywistych warunkach. Większość powłok poradziła sobie jednak doskonale, nie wykazując wyraźnych zmian kąta zwilżania.

Ochronne warstwy na szkło otrzymywane metodą zol-żel dobrze przylegają do podłoża, są więc hydrofobowe, bezbarwne, przezroczyste i stabilne nawet pod wpływem działania światła i chemikaliów. Idealne, by stać na straży cennego dziedzictwa kulturowego.

Więcej na ten temat przeczytać można w artykule opublikowanym w Jorunal of Sol-Gel Science and Technology.

Źródło: european-coatings.com