REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowa farba samochodowa – bez brudu i zarysowań

Włoscy i hiszpańscy badacze połączyli swe siły, aby opracować odporną na zarysowania i antystatyczną farbę samochodową.

farba samochodowa

fot. jlburgess (sxc.hu)

Propozycja naukowców z uniwersytetów w Turynie, San Sebastian i Modenie to hybrydowa organiczno-nieorganiczna powłoka akrylowa, sieciowana promieniowaniem UV. Aby nadać jej właściwości antystatyczne, tj. uczynić ją bardziej odporną na zabrudzenia i wilgoć, badacze włączyli w jej skład specjalny związek – trialkoksysililową sól amonową.

Tak przygotowaną warstwę poddali badaniom. Za pomocą spektroskopii FTIR ustalili, że dodatek antystatyczny nie przeszkadza w procesie sieciowania. W połączeniu z komponentami nieorganicznymi sprawił za to, że powłoka była bardziej odporna na zarysowania. Formuła ta może być więc w przyszłości wykorzystana do otrzymywania trwałych, niebrudzących się farb i lakierów samochodowych.

O badaniach nad powłoką przeczytać można w artykule opublikowanym w Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA