a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneObieg zamknięty a sztuka w nowym trendbooku BASF

Obieg zamknięty a sztuka w nowym trendbooku BASF

Eksperci z zespołu BASF designfabrik stworzyli nową księgę trendów, „Material Selection N°1”. Poszukują w niej odpowiedzi na pytania, w jaki sposób trendy społeczne łączą się z innowacyjnymi materiałami i designem, oraz jak pogodzić ze sobą gospodarkę obiegu zamkniętego ze sztuką i improwizacją.

trendbook BASF designfabrik

Fot. arch. BASF

Nowa księga trendów to dzieło specjalistów z ośrodków Creation Center w Szanghaju, Bombaju, Yokohamie oraz Ludwigshafen. Jej autorzy sformułowali kilka ważnych trendów, na które znaleźli odpowiedź w formie innowacyjnych materiałów.

Specjalny poliamid dla społeczeństwa aspirującego

Pierwszy trend to „społeczeństwo aspirujące”. Zdaniem ekspertów BASF zależy nam na wyłączności i oryginalności, ale równocześnie chcemy działać bez szkody dla środowiska. Jak zwraca uwagę Alex Horisberger z zespołu designfabrik Ludwigshafen:

Transformacja społeczeństwa, które chce mieć wszystko na własność w społeczeństwo, które po prostu chce wszystkiego używać, stwarza nowe zapotrzebowanie na materiały, usługi i produkty.

By spełnić nowe wymogi klientów, eksperci opracowali materiał, który łączy rozbieżne niekiedy pragnienia. Potrafi odtwarzać różne konkretne tekstury i struktury, a równocześnie lśni jak materia płynna. To specjalny poliamid, który jest przyjazny środowisku, a równocześnie oferuje dużą wytrzymałość.

Sztuka improwizacji

Kolejny trend pochodzi z Indii i jest związany z podejściem do życia rzadko obserwowanym w zachodniej kulturze: sztuką improwizacji. W Indiach jest on określany jako „Jugaad” i ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli trzeba pracować w warunkach ograniczonych zasobów lub pod presją czasu. Brak wyzwala kreatywność.

BASF trendbook designfabrik

Fot. arch. BASF

Zdaniem ekspertów BASF na Zachodzie brak dotyczy przede wszystkim doświadczeń dotykowych, ponieważ w dobie digitalizacji wszystko przeniosło się do rzeczywistości wirtualnej i powierzchnią, z którą stykamy się najczęściej jest gładki, pozbawiony tekstury ekran smartfona. BASF postanowił nie tylko przywrócić nam doświadczenia dotykowe, ale i wprowadzić w nich małą rewolucję. Jak wyjaśnia Alexandre Dreyer, szef Creation Center Asia:

Z drobną pomocą innowacyjnej powłoki poliuretanowej naturalna powierzchnia kamienia może zyskać lekkość i elastyczność. To otwiera zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o projektowanie.

Trendy i materiały, o którym mowa w nowej publikacji, dostępne są tylko w ramach osobistej prezentacji oraz przeznaczone wyłącznie dla klientów lub potencjalnych klientów. Księgi trendów „Material Selection N°1” nie można zamówić indywidualnie.

Źródło: BASF