a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowy Nissan LEAF – najczystszy samochód świata

Nowy Nissan LEAF – najczystszy samochód świata

Fantazja stała się rzeczywistością – powstał jeden z pierwszych na świecie samochodów z superhydrofobową powłoką! Zaprezentowany w Stanach Zjednoczonych elektryczny Nissan LEAF został okrzyknięty „najczystszym samochodem świata”. Ponieważ jest napędzany elektrycznie, nie emituje spalin, zaś specjalny lakier oparty na technologii Ultra-Ever Dry odpycha błoto, deszcz i inne zabrudzenia.

Nissan LEAF

Nowy model Nissan LEAF z farbą superhydrofobową Ultra-Ever Dry. Fot. arch. Nissan

Niedawno pisaliśmy o testach, jakie Nissan przeprowadza z superhydrofobową farbą Ultra-Ever Dry. Ponieważ jak do tej pory wypadają one świetnie, firma poszła o krok dalej – zaprezentowała demonstracyjny model samochodu Nissan LEAF pokryty tą „magiczną”, odpychającą wodę i tłuszcze powłoką.

Ultra-Ever Dry tworzy ochronną warstwę powietrza między farbą a otoczeniem, dzięki czemu zapobiega osadzaniu się wody czy błota na karoserii i powstawaniu nieestetycznych plam. Opracowana przez UltraTech International technologia była od kilku miesięcy testowana przez inżynierów Nissan Technical Center Europe. Jak do tej pory dobrze radziła sobie w nawet bardzo trudnych warunkach – deszcz, odpryski błota, szron, deszcz ze śniegiem czy stojąca woda.

Fot. arch. Nissan

Firma poszła więc o krok dalej. Choć na razie nie ma w planach zastosowania lakierów Ultra-Ever Dry jako standardowego wyposażenia, rozważa ich wykorzystanie w przyszłości na rynku wtórnym. Pierwszą próbką możliwości tej technologii jest biały Nissan LEAF zaprezentowany na rynku północnoamerykańskim.

Samochód jest napędzany elektrycznie. Jak żartuje Pierre Loing z Nissan North America, „LEAF to jedyny samochód, który nigdy nie będzie potrzebował zjechać na stację benzynową – nawet, żeby skorzystać z myjni!”. „Cokolwiek droga zgotuje temu autu, będzie w stanie się obronić” – wtóruje Mark Shaw z UltraTech International. W przypadku tego samochodu nazwa LEAF brzmi wyjątkowo adekwatnie – z angielskiego leaf oznacza liść, tymczasem efekt superhydrofobowości został po raz pierwszy zaobserwowany na liściach lotosu.

Czy to początek nowego trendu w motoryzacji? Jeżeli tak, być może już za jakiś czas myjnie samochodowe odejdą do lamusa.

Źródło: Nissan