a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNowy, naturalny sposób na nanopigmenty

Nowy, naturalny sposób na nanopigmenty

Naturalne nanopigmenty, które umożliwiają pełną kontrolę właściwości optycznych, termicznych i mechanicznych – już w zasięgu ręki! Naukowcy z Uniwersytetu Alicante opracowali nową procedurę otrzymywania tego typu kolorantów.

nanopigmenty

Żywice z biodegradowalnego polimeru z nanopigmentami na bazie naturalnych barwników: chlorofilu, betaniny i beta-karotenu. Fot. arch. University of Alicante

Nanomateriały i nanotechnologie dają nam ogromne możliwości, ale budzą również sporo kontrowersji. Aby ich uniknąć, badacze z Uniwersytetu Alicante do otrzymania swoich nanopigmentów wykorzystali tylko naturalne materiały. Otrzymane hybrydowe pigmenty są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Sekret? Nanoglinki

Opracowana przez nich metoda opiera się na nanoglinkach, które są otrzymywane z minerałów takich montmorylonit, a więc całkowicie naturalne i nieszkodliwe dla ludzi. Obecnie powszechnie wykorzystuje się je w branży kosmetycznej i farmaceutycznej (hydrotalcyt stosowany jako lek na nadkwaśność soku żołądkowego).

Jak wyjaśniają Bàrbara Micó i Francisco M. Martínez-Verdú z Uniwersytetu Alicante, w zależności od tego, na jakich właściwościach materiału nam zależy, wybieramy odpowiednie nanoglinki i dodatki, a następnie dodajemy je w określonej kolejności. W ten sposób otrzymać można materiały o wysokiej odporności na czynniki fizyczne (promieniowanie słoneczne, temperatura, tarcie). Poza tym jest to metoda niedroga, ponieważ proces może być przeprowadzony w temperaturze pokojowej z udziałem tylko dwóch składników, obydwu całkowicie naturalnych: barwnika i nanoglinki.

Trwały kolor nawet w silnym słońcu

Uzyskane w ten sposób nanopigmenty mogą poprawić właściwości optyczne, termiczne i mechaniczne wielu produktów. Proponowane zastosowania to: farby, tusze drukarskie, biologiczne tworzywa sztuczne do drukowania 3D elementów wyposażenia samochodu, syntetyczne lub naturalne włókna, ceramika, papier, zabawki, obuwie, opakowania na kosmetyki i żywność, a także materiały dla branży budowlanej, tekstylnej, drzewnej, meblarskiej, elementy z kamienia czy marmuru.

Jak podkreśla Micó, dzięki tym nanopigmentom można uzyskać meble i materiały budowlane do użytku zewnętrznego, których kolor będzie dużo bardziej trwały nawet przy narażeniu na silne światło słoneczne. W branży kosmetycznej natomiast pozwolą one osiągnąć większą trwałość i różnorodność (po zmieszaniu z innymi pigmentami) kolorów.

Źródło: pcimag.com