a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNowe produkty bez szkodliwych PFAS

Nowe produkty bez szkodliwych PFAS

W odpowiedzi na inicjatywy zmierzające do ograniczenia stosowania związków PFAS, jeden z wytwórców chemii wprowadził właśnie do sprzedaży dwa nowe produkty. Z powodzeniem zastępują one środki na bazie fluoru.

Fot. SomeshRoy99 / pixabay.com

Producent specjalistycznej chemii BYK wprowadził do sprzedaży dwa nowe produkty wolne od związków per- i polifluoroalkilowych (PFAS). Dzięki nim klienci z branży termoplastycznej mogą zmierzyć się z ważnymi wyzwaniami związanymi z produkcją filmów, rur, profili, włókien i innych.

Alternatywa dla PFAS

Podczas przetwarzania poliolefin w maszynach występują niekiedy wysokie siły ścinające, temperatury i tarcie, co może prowadzić do spękań. Aby zapobiec niepożądanym efektom, jeszcze do niedawna powszechnie stosowano środki zawierające fluor.

Obecnie jednak podejmowane są międzynarodowe inicjatywy zmierzające do ograniczenia stosowania tego typu związków, nazywanych PFAS. W odpowiedzi na te działania technolodzy BYK opracowali alternatywne środki, które nie zawierają PFAS, a mają równie korzystne właściwości.

Efektywne i łatwe w stosowaniu

Nowe produkty BYK-MAX P 4109 i BYK-MAX P 4110 chronią przed pękaniem tworzywa, zmniejszają jego lepkość i ułatwiają jego kształtowanie. Ponadto oba środki są termostabilne i łatwe w zastosowaniu. Mogą więc z powodzeniem być stosowane w roli dotychczasowych produktów zawierających PFAS.

Źródło: BYK