REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowe powłoki TCC na statki kosmiczne

Irańscy naukowcy badają nowe powłoki termiczne, które mogą być użyte między innymi na statkach kosmicznych. Badacze zaproponowali powłokę na bazie pigmentu ZnO z dodatkiem krzemionki.

powłoki TCC statki kosmiczne

Fot. Designerkottayam / pixabay.com

Statek kosmiczny na orbicie przebywa w warunkach, które powodują znaczny wzrost temperatury na jego powierzchni. Tymczasem sprzęt i czułe detektory, w które wyposażony jest statek, znoszą tylko temperatury z pewnego zakresu. Z pomocą przychodzą powłoki kontroli termalnej (TCC) – pomagają one chronić wrażliwe elementy dzięki odbiciu rozproszonemu wszystkich rodzajów promieniowania (UV, widzialnego, NIR i IR).

Dotychczas stosowano w tej roli powłoki na bazie krzemianu potasu w roli spoiwa oraz tlenku cynku w roli pigmentu (Z-93), ale problem stanowiła absorpcja promieniowania UV przez pigmenty ZnO. Naukowcy z Iranu postanowili go rozwiązać stosując cząstki pigmentu modyfikowane krzemionką, o różnej zawartości samego ZnO.

Stwierdzono, że powłoka zawierająca pigment o stosunku cynku do krzemu równym 1,91 ma korzystniejsze właściwości związane z odbiciem i emisją promieniowania niż Z-93. Szczegółowe wyniki badań znaleźć można w artykule Synthesis of silica-supported ZnO pigments for thermal control coatings and analysis of their reflection model opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA