a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowe powłoki TCC na statki kosmiczne

Nowe powłoki TCC na statki kosmiczne

Irańscy naukowcy badają nowe powłoki termiczne, które mogą być użyte między innymi na statkach kosmicznych. Badacze zaproponowali powłokę na bazie pigmentu ZnO z dodatkiem krzemionki.

powłoki TCC statki kosmiczne

Fot. Designerkottayam / pixabay.com

Statek kosmiczny na orbicie przebywa w warunkach, które powodują znaczny wzrost temperatury na jego powierzchni. Tymczasem sprzęt i czułe detektory, w które wyposażony jest statek, znoszą tylko temperatury z pewnego zakresu. Z pomocą przychodzą powłoki kontroli termalnej (TCC) – pomagają one chronić wrażliwe elementy dzięki odbiciu rozproszonemu wszystkich rodzajów promieniowania (UV, widzialnego, NIR i IR).

Dotychczas stosowano w tej roli powłoki na bazie krzemianu potasu w roli spoiwa oraz tlenku cynku w roli pigmentu (Z-93), ale problem stanowiła absorpcja promieniowania UV przez pigmenty ZnO. Naukowcy z Iranu postanowili go rozwiązać stosując cząstki pigmentu modyfikowane krzemionką, o różnej zawartości samego ZnO.

Stwierdzono, że powłoka zawierająca pigment o stosunku cynku do krzemu równym 1,91 ma korzystniejsze właściwości związane z odbiciem i emisją promieniowania niż Z-93. Szczegółowe wyniki badań znaleźć można w artykule Synthesis of silica-supported ZnO pigments for thermal control coatings and analysis of their reflection model opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”.

Źródło: european-coatings.com