a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiNowe laboratorium cyfrowe BYK

Nowe laboratorium cyfrowe BYK

Oddział BYK grupy Altana otwiera w Wesel nowe, pierwsze tego typu laboratorium cyfrowe. Firma zainwestowała w nie ok. 15 mln €.

Fot. mcmurryjulie / pixabay.com

Nowe laboratorium oparte jest na procesie HTS (ang. high-troughput screening), który stwarza w branży chemicznej zupełnie nowe możliwości. Możliwe jest w tych warunkach m.in. przeprowadzenie w pełni zautomatyzowanych serii testów.

Unikatowe w skali świata

Jak podaje producent, nowe laboratorium pozwala sprawdzić, jak działają różne dodatki – na przykład w farbach. Obiekt o powierzchni 300 m² może wyprodukować i przetestować nawet 220 próbek dziennie. Manfred Knospe, odpowiedzialny za realizację projektu od samego początku, komentuje:

Niektóre z technologii wykorzystanych w naszym cyfrowym laboratorium musiały być rozwijane we współpracy z partnerami. Część komponentów jest więc unikatowa w skali świata – występują tylko tutaj, w naszym zakładzie w Wesel.

Technologie wykorzystane w laboratorium pozwolą na bieżąco testować poszczególne produkty w różnych zastosowaniach – nawet wtedy, kiedy nie ma na to konkretnego zapotrzebowania. W dodatku cały proces testowania jest dużo szybszy niż standardowo. To, co dawniej trwało kilka miesięcy, w nowym obiekcie zajmuje zaledwie kilka dni.

Odciążenie dla inżynierów

Automatyzacja całego procesu to także duże wsparcie dla inżynierów zatrudnionych w BYK. Dzięki niej mogą się skupić na bardziej wymagającej i kreatywnej pracy laboratoryjnej oraz opracowywaniu nowych rozwiązań.

Co roku Altana inwestuje w prace rozwojowo-badawcze ok. 7% swoich przychodów ze sprzedaży. Spośród blisko 1100 pracowników zakładu w Wesel ok. 340 pracuje w dziale badań i rozwoju.

Źródło: Altana