Oddział BYK grupy Altana otwiera w Wesel nowe, pierwsze tego typu laboratorium cyfrowe. Firma zainwestowała w nie ok. 15 mln €.
Nowe laboratorium oparte jest na procesie HTS (ang. high-troughput screening), który stwarza w branży chemicznej zupełnie nowe możliwości. Możliwe jest w tych warunkach m.in. przeprowadzenie w pełni zautomatyzowanych serii testów.
Unikatowe w skali świata
Jak podaje producent, nowe laboratorium pozwala sprawdzić, jak działają różne dodatki – na przykład w farbach. Obiekt o powierzchni 300 m² może wyprodukować i przetestować nawet 220 próbek dziennie. Manfred Knospe, odpowiedzialny za realizację projektu od samego początku, komentuje:
Niektóre z technologii wykorzystanych w naszym cyfrowym laboratorium musiały być rozwijane we współpracy z partnerami. Część komponentów jest więc unikatowa w skali świata – występują tylko tutaj, w naszym zakładzie w Wesel.
Technologie wykorzystane w laboratorium pozwolą na bieżąco testować poszczególne produkty w różnych zastosowaniach – nawet wtedy, kiedy nie ma na to konkretnego zapotrzebowania. W dodatku cały proces testowania jest dużo szybszy niż standardowo. To, co dawniej trwało kilka miesięcy, w nowym obiekcie zajmuje zaledwie kilka dni.
Odciążenie dla inżynierów
Automatyzacja całego procesu to także duże wsparcie dla inżynierów zatrudnionych w BYK. Dzięki niej mogą się skupić na bardziej wymagającej i kreatywnej pracy laboratoryjnej oraz opracowywaniu nowych rozwiązań.
Co roku Altana inwestuje w prace rozwojowo-badawcze ok. 7% swoich przychodów ze sprzedaży. Spośród blisko 1100 pracowników zakładu w Wesel ok. 340 pracuje w dziale badań i rozwoju.
Źródło: Altana