REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Nowe, bardziej wytrzymałe powłoki superhydrofobowe

Powłoki superhydrofobowe to technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie. Dostępne powłoki są jednak na ogół podatne na zarysowania i pęknięcia, wskutek których tracą swoje niezwykłe właściwości. Fińscy naukowcy znaleźli na to sposób.

powłoki superhydrofobowe

Według naukowców nowa powłoka można znaleźć zastosowanie na przykład na panelach słonecznych, w przypadku których akumulacja wilgoci i brudu na powierzchni zmniejsza efektywność pracy urządzenia.
Fot. Klas_lu / pixabay.com

Powłoki superhydrofobowe odpychają wodę tak silnie, jak żaden inny materiał. Dzięki temu, jak dowodzą naukowcy, świetnie sprawdzają się również w walce z drobnoustrojami, takimi jak bakterie i wirusy – mikroby te nie są bowiem w stanie przyczepić się do ich powierzchni.

Powłoki tego typu mają jednak jedną poważną wadę. Nie są zbyt wytrzymałe i łatwo pękają, a jeśli dojdzie do tego typu uszkodzenia, woda wnika w szczelinę i powłoka traci swoją funkcjonalność.

Pancerz z dowolnego materiału

By obejść ten problem, naukowcy z Finlandii we współpracy z kolegami z Chin opracowali powłokę superhydrofobową o wysokiej wytrzymałości. Jak wyjaśnia prof. Robin Ras, fizyk z Aalto University:

Nanostrukturalny pancerz, który jest sekretem wytrzymałości naszej powłoki, może być otrzymany niemal z każdego materiału. To dzięki strukturze powierzchni powłoka jest tak wytrzymała i twarda.

Struktura pancerza przypomina plaster miodu. Naukowcy byli w stanie otrzymać go z jednostek o różnej wielkości i kształcie oraz z różnych materiałów, m.in. metalu, szkła czy ceramiki.

Do zastosowania w fotowoltaice

Zdaniem twórców technologia może być wykorzystana m.in. w fotowoltaice. Nagromadzone na powierzchni paneli słonecznych wilgoć i brud zmniejszają bowiem ilość absorbowanego światła i niekorzystnie wpływają na efektywność urządzenia. Jak czytamy w komunikacie uczelni:

Panele słoneczne z superhydrofobowego szkła byłyby efektywne przez dłuższy czas. A ponieważ zwykle tego typu instalacje znajdują się na dachach lub w innych trudno dostępnych miejscach, dodatkową korzyścią byłby fakt, że rzadziej wymagałyby czyszczenia.

Naukowcy zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie komercjalizacja technologii oraz poszukiwanie dla niego nowych, dodatkowych zastosowań.

Źródło: paintsquare.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA