a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweNowe, bardziej wytrzymałe powłoki superhydrofobowe

Nowe, bardziej wytrzymałe powłoki superhydrofobowe

Powłoki superhydrofobowe to technologia, która znajduje coraz szersze zastosowanie. Dostępne powłoki są jednak na ogół podatne na zarysowania i pęknięcia, wskutek których tracą swoje niezwykłe właściwości. Fińscy naukowcy znaleźli na to sposób.

powłoki superhydrofobowe

Według naukowców nowa powłoka można znaleźć zastosowanie na przykład na panelach słonecznych, w przypadku których akumulacja wilgoci i brudu na powierzchni zmniejsza efektywność pracy urządzenia.
Fot. Klas_lu / pixabay.com

Powłoki superhydrofobowe odpychają wodę tak silnie, jak żaden inny materiał. Dzięki temu, jak dowodzą naukowcy, świetnie sprawdzają się również w walce z drobnoustrojami, takimi jak bakterie i wirusy – mikroby te nie są bowiem w stanie przyczepić się do ich powierzchni.

Powłoki tego typu mają jednak jedną poważną wadę. Nie są zbyt wytrzymałe i łatwo pękają, a jeśli dojdzie do tego typu uszkodzenia, woda wnika w szczelinę i powłoka traci swoją funkcjonalność.

Pancerz z dowolnego materiału

By obejść ten problem, naukowcy z Finlandii we współpracy z kolegami z Chin opracowali powłokę superhydrofobową o wysokiej wytrzymałości. Jak wyjaśnia prof. Robin Ras, fizyk z Aalto University:

Nanostrukturalny pancerz, który jest sekretem wytrzymałości naszej powłoki, może być otrzymany niemal z każdego materiału. To dzięki strukturze powierzchni powłoka jest tak wytrzymała i twarda.

Struktura pancerza przypomina plaster miodu. Naukowcy byli w stanie otrzymać go z jednostek o różnej wielkości i kształcie oraz z różnych materiałów, m.in. metalu, szkła czy ceramiki.

Do zastosowania w fotowoltaice

Zdaniem twórców technologia może być wykorzystana m.in. w fotowoltaice. Nagromadzone na powierzchni paneli słonecznych wilgoć i brud zmniejszają bowiem ilość absorbowanego światła i niekorzystnie wpływają na efektywność urządzenia. Jak czytamy w komunikacie uczelni:

Panele słoneczne z superhydrofobowego szkła byłyby efektywne przez dłuższy czas. A ponieważ zwykle tego typu instalacje znajdują się na dachach lub w innych trudno dostępnych miejscach, dodatkową korzyścią byłby fakt, że rzadziej wymagałyby czyszczenia.

Naukowcy zapowiadają, że kolejnym krokiem będzie komercjalizacja technologii oraz poszukiwanie dla niego nowych, dodatkowych zastosowań.

Źródło: paintsquare.com